Topladığı hurda parçalarından bisiklet tasarlıyor

Elazığ'da yaşayan Hacı Bayram Züğürt'ün hurda bisiklet parçaları kullanarak yaptığı ilginç tasarımlı bisikletler, görenlerin ilgisini çekiyor.

Topladığı hurda parçalarından bisiklet tasarlıyor
- A +

 


Elazığ'da yaşayan 43 yaşındaki Hacı Bayram Züğürt, hurda bisiklet parçaları kullanarak ilginç bisikletler tasarlıyor.

Yazıkonak beldesindeki iş yerinde 8 yıldır bisiklet tamiratı yapan Züğürt, yaptığı farklı tasarımlara sahip bisikletleri çeşitli sportif etkinliklere katılarak tanıtıyor.

Züğürt, yaptığı açıklamada, bisikletlere olan ilgisinin çalışmak için gittiği Almanya'da işsiz kaldığı dönemde yaşadığı mahalledeki çocukların bisikletlerini tamir etmeye başlamasıyla ortaya çıktığını belirtti.

Almanya'da çalışma şartlarının zorlaşması ile 2007 yılında memleketi Elazığ'a döndüğünü ve iş aradığını anlatan Züğürt, yurtdışında hobi olarak yaptığı bisiklet tamirciliğini mesleğe dönüştürdüğünü kaydetti.

Farklı tasarıma sahip bisiklet yapma fikrinin bir dergide gördüğü çift pedallı bisikletin aynısını yapmak istemesiyle başladığını dile getiren Züğürt, şunları söyledi:

"Bu bisikletlerde iki kişinin mecburen pedal çevirmesi gerekiyor, tehlikeli ve yanlış bir tasarımı vardı. Bende kaza riski olduğunu görünce bisikleti kestim attım. Daha sonra kendi tasarladığım bisikletleri yapmaya başladım. Her açıdan daha iyi ve farklı sürüş yeteneklerine sahip alışılmışın dışında bisikletler yapabileceğimi gördüm. Bunun üzerine hurdacılardan ve çöplerden eski bisiklet parçaları toplamaya başladım. Mevcut imkanlarımla farklı tasarıma sahip 3 çeşit bisiklet yaptım."

Züğürt, bisiklet severlere farklı sürüş deneyimleri kazandırmak ve alışılmış bisikletlerin dışında bisiklet sürme imkanı sunmak için çeşitli etkinliklere katıldığını ve bu sayede bisiklet tasarımlarını tanıtmaya çalıştığını ifade etti.

Farklı sürüş deneyimi sağlayan tasarımlarının seri üretiminin yapılmasını arzu ettiğini dile getiren Züğürt, "İnsanlar ilk gördüklerinde binmeye korkuyorlar. İlginç görüyorlar. Bazıları fotoğraf çekiyor, kimileri durup seyrediyor. 'Böyle bir şey olur mu? Neden böyle yapılmış?' diye soruyorlar. Binince ilk başta zor olduğunu söylüyorlar ama alışınca daha güzel olduğunu söylüyorlar" diye konuştu.

Tasarladığı bisikletlerinden birinin 2,5 metrelik uzunluğuyla ve sürüşteki konforuyla öne çıktığını, ikincisinin normalinden yaklaşık iki kat yükseklikteki pedalı ve selesiyle süren kişiye çevresini kuş bakışı görme imkanı sunduğuna aktaran Züğürt, başka bir tasarımının da sırt üstü uzanılarak sürüşle farklı bir bakış açısı sunduğunu belirtti.

Hacı Bayram Züğürt, bisiklet meraklılarının tasarımlarını denemesini istediğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu bisikletleri insanlar gerçekten deneyip farklılıklarını görmeli ve hissetmeli. Bu bisikletlerin sürüş tekniği diğer bisikletlere göre çok farklı. Bunları daha da geliştirebilirim ancak maddi durumum el vermiyor. Çöplüklerden, hurdalardan topladığım parçaları değerlendiriyorum ve bunları bu şekle getiriyorum. Maddi durumum iyi olsa dünyada bir olacak yenilikte bisikletlerde yapabilirim."

Yorum Ekle