TOFAŞ'ta neler oluyor?

Bursa'da başlayan ve bütün yurda yayılan işçi eylemleri TOFAŞ fabrikasında 2 kişinin kartlarının okumaması nedeniyle yeniden başladı.

TOFAŞ'ta neler oluyor?
- A +

 

Otomotiv devi Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında işçilerin zam talebiyle başlattığı eylemde ön saflarda yer alan iki işçinin işten çıkartılması üzerine işçilerin yeniden üretimi durdurduğu ileri sürüldü.


Edinilen bilgiye göre, bugün sabah 06.45’te fabrikaya gelen iki işçinin giriş kartının okumaması üzerine işçilere eyleme başladı. Mehmet ve Soner isimli işçilerin yeniden işe alınmasını isteyen diğer çalışanlar, üretimi durdurarak yemekhane önünde toplandı.

TOFAŞ'TA ÜRETİM BAŞLADI
İşçilerin kurduğu Metal İşçileri Birliği Facebook Sayfası, gelişmeleri şöyle duyurdu: “Aldığımız bilgilere göre Tofaş'ın öncülerinden iki işçinin işten atıldığı kesinleşti. Yemekhane önündeki işçiler, ‘işten atılanlar gelmeden ayrılmayız’ diyor. Tofaş işçisi tüm bölümlerden toplanıyor. Gövde, montaj, süspansiyon işçileri ve diğer bölümler hep birlikteler. Tofaş'ta İK öncülerden bazılarını görüşmeye çağırdı. Yemekhane önünde toplanan işçilere dağılın mesajı verildi.”

RENAULT’TA DA EYLEM VARDI

Bu arada, Renault fabrikasında da gece saatlerinde iki işçinin kartının okunmaması üzerine işçilerin eylem yaptığı, ardından iki işçinin de tekrar iş başı yaptığı öğrenildi.


FABRİKALARIN ÜRETİM KAPASİTESİ

Bu arada, üç vardiya halinde yaklaşık 5'er bin kişinin çalıştığı Oyak Renault ve Tofaş Fabrikaları'nın her birinde günde ortalama bin 400'er otomobil üretiliyor. Fabrikalarda geçtiğimiz ay başlayan yan sanayine sıçrayan i bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemleri nedeniyle sektör, ihracatta yaklaşık 500 milyon dolar kayba uğramıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler