Tofaş'ta işçi eylemi bitti!

Türkiye'nin Detroit'i Bursa'daki otomobil devi Türk Otomobil Fabrikası (TOFAŞ) A.Ş.'deki iki işçinin işten çıkarılması nedeni ile sabah 06.45'te başlayan iş bırakma eylemi sonuçlandı.

Tofaş'ta işçi eylemi bitti!
- A +

 

İşçilerin sosyal paylaşım sitesinde kurduğu Metal İşçileri Birliği'nden (MİB) yapılan açıklamada, "İşten atılanlar sendikada çalışacak. İçeride ve dışarıda direnişe katılımın saatler içerisinde çoğalmak yerine azalması üzerine yönetim, 'gitmek isteyen gitsin, yarın fabrika iş başı yapacak. Çalışmak istemeyenlerin tazminatlarını veririz' restini çekti." denildi.

Renault ve TOFAŞ ile birlikte yan sanayi üreten 3 fabrikada 16 Mayıs'ta başlatılan ve 10 günlük görüşmelerin ardından olumlu sonuçlanan işçi eylemleri yeniden başladı. Dün gece Renault'ta iki işçinin kartının okunmaması üzerine eylem başlatan işçiler olumlu sonuç aldı. İki işçi tekrar iş başı yaptı. Benzer bir uygulama ise sabah saatlerinde TOFAŞ'ta gerçekleşti. Bugün sabah 06.45'te fabrikaya gelen iki işçinin kartları sistem tarafından tanınmadı. Bunun üzerine diğer çalışanlar fabrikaya girmeyerek bahçede eyleme başladı.

KATILIM AZALDI YÖNETİM REST ÇEKTİ, İŞTEN ATILANLAR SENDİKADA ÇALIŞACAK

TOFAŞ ise işçilere gönderdiği mesajda 16.30 ve 02.15 vardiyalarının iptal edildiğini duyurmuştu. Akşam saatlerinde Metal İşçileri Birliği'nin sosyal paylaşım sitesinden, iş bırakma eyleminin sonuçlandığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "TOFAŞ'ta direniş bitti. İşten atılanlar geri alınmayacak. İçeride ve dışarıda direnişe katılımın saatler içerisinde çoğalmak yerine azalması üzerine yönetim, 'gitmek isteyen gitsin, yarın fabrika iş başı yapacak. Çalışmak istemeyenlerin tazminatlarını veririz' restini çekti. Bunun üzerine dışarıda ve içerideki gruptan kopuşlar hızlandı. Bu sırada işten atılan İbrahim kardeşimiz bir konuşma yaptı. Mücadelenin sürdüğünü, bundan sonra Türk Metal'nin buraya gelmemesinin en önemli hedef olduğunu, Çelik-İş bünyesinde toplanılacağını söyledi. Çelik-İş adına yapılan açıklamada da işten atılan işçilere sendikada görev verileceği söylendi. Bunun üzerine direniş sona erdi. Böylelikle dün gece MİB olarak öngördüğümüz sonuç ortaya çıkmış oldu. Öncülere hakim kılınan Çelik-İş'in 'yasalar, yasal prosedür' anlayışı, direniş iradesini zayıflatırken, beklediğimiz gibi işten atılanlara sendikada iş sözü verilmesi ile son nokta konuldu. Bu gerileme TOFAŞ'a hangi sendikanın geleceği sorununu anlamsızlaştırırken, TOFAŞ işçisinin büyük direniş ruhu büyük yara aldı. Böylelikle Çelik-İş ile köhnemiş sendikacılığın kulvarında yürümenin ilk büyük bedelini ödemiş oldu TOFAŞ işçisi. TOFAŞ işçisi bu durumun muhasebesini yapacaktır. Bu yenilginin bir bozguna dönmemesi için hızla önlemlerini alacaktır. Bu durumun içeride güvensizliği büyütmesine izin verilmemelidir. TOFAŞ işçisi bu tökezlemeden yıkılarak değil mücadelesinin önündeki engelleri görerek ve güçlenerek çıkmalıdır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler