TOFAŞ’ın yol haritası ne olacak?

Direnişin bitirilmesi ile hızlı bir biçimde bir araya gelen TOFAŞ işçileri kendi deyimleriyle bir yol haritası bile çıkarmaya başlamışlar.

TOFAŞ’ın yol haritası ne olacak?
- A +

 

Direnişlerinin 8. gününde içeride baskıları ve tehditlere rağmen belirli talepleri işverene kabul ettiren TOFAŞ işçileri hem buruk hem de ilk defa bir mücadele ile kazanım elde etmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

TOFAŞ işçileri hayal bile edemediğimiz eylemler yapmayı başardık her ne kadar sonunu acemiliğimizden dolayı iyi bitirmediysek de ‘Bizim için iş yeni başlıyor’ diye konuşuyorlar. Direnişin bitirilmesi ile hızlı bir biçimde bir araya gelen TOFAŞ işçileri kendi deyimleriyle bir yol haritası bile çıkarmaya başlamışlar.

Direnişin son gecesindeki hatalarına şu sözlerle dikkat çekiyorlar: “Direnişin sonuçlandığı gece içeride ve dışarıda işçileri temsilen arkadaşlarımız arasında bir kopukluk yaşandı ve işveren yetkilileri bundan yararlandı bizleri bölmeye çalıştı diye konuştu. O ana kadar aramızda sıkı bir birlik vardı ancak olabilecek gelişmelere karşı hazırlıklı olamadığımız içinde bizim üzerimizde oynanan oyunları boşa çıkaramadık”.
Deneyimlerini dinlediğimiz TOFAŞ işçileri, henüz yazılı olarak önlerine bir belge konmadığı için ilk işlerinin kendilerini verilen sözlerin peşine düşmek olduğunu vurguluyorlar: “Öncelikle işe gittiğimizde bu protokolün takipçisi olacağız”.

BÜTÜN BÖLÜMLERDE SÖZCÜLERİMİZİ SEÇECEĞİZ

Eylem sırasında seçtikleri bazı sözcülerin yeterince inisiyatifli olamadığını, o nedenle aldıkları  kararların hızlı bir biçimde uygulanamadığını, her kafadan bir ses çıkan fakat karar alamayan  bir sürü toplantı yaptıklarını söyleyen bir işçi şu kararlarını bildiriyor: “Bundan sonra bu dağınıklığı aşmak için adımlar atacağız.” Açıklanan maddelerden birinin uygulanması durumunda tepkilerinin aynı olacağını ifade eden işçiler, “Ondan sonrasını işveren düşünsün” diyorlar.

Belirledikleri yol haritasına dair şu bilgileri paylaşıyorlar: “Kendi temsilcilerimizin çalışmalarını sürdürmeleri için bir temsilcilik odası açılmasını  isteyeceğiz. Bizim için her şey değişti artık! Fabrika giriş ve çıkışlarında toplu olarak hareket edeciğiz. Olabilecek her soruna müdahale edip çözmeye çalışacağız. Bizi bölmelerine izin vermeyeceğiz.

1998 GİBİ OLMAYACAK

Yenilgiyle sonuçlanan 1998 direnişi sonrasındaki gibi Türk Metal sendikasına teslim olmayacaklarını vurgulayan TOFAŞ işçileri şu bilgileri verdi: “Fabrikada 150 dolayında Türk Metal üyesi kaldı. Şu anda imzalanan toplu iş sözleşmesinden yararlanmak için dayanışma aidatları vereceğiz. Ancak sürekli böyle devam edemeyiz elbet de. Bir sendika tercihi yapacağız. Türk Metal sendikasına bir daha geri dönmeyeceğiz. Diğer sendikalardan birisi Birleşik Metal İş, diğeri ise Çelik İş. Bunlar gündemde. Bir de ‘Bağımsız sendika olalım’ diye konuşanlar var. Bütün önerileri tartışıp bizim için hangisi daha doğruysa, işçilerin büyük çoğunluğu hangi sendikaya geçelim derseler ona göre hareket edeceğiz.”

EVRENSEL

Yorum Ekle

İlgili Haberler