Tofaş yeniden ısındı

Bir süre önce işçi direnişine sahne olan Tofaş yine ısındı. Isınmanın nedeni, direniş sırasında işçileri yönlendiren iki kişinin işten çıkarılması… bursa.com’un Tofaş fabrikasındaki kaynaklarından aldığı bilgiye göre bu gece fabrika çalışanları oldukça gergin…

Tofaş yeniden ısındı
- A +

 

Bir süre önce, Türk Metal Sendikası’nın bir işyerinde daha yüksek oranlı toplu sözleşme imzalamasını protesto etmek amacıyla direnişe geçen Tofaş işçileri, eylemdeki diğer fabrikalar arasında ilk anlaşmayı sağlayıp işbaşı yapanlar olmuştu.

Fabrika yöneticileri de, eylemleri sona erdirip üretimi yeniden başlatmak için işçi çıkarılmayacağı sözü vermişlerdi. Oysa bugün direnişe önderlik eden iki ismin işten çıkarılması, fabrikada yeni bir gerilim yarattı.

Otomotiv devi Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında işçilerin zam talebiyle başlattığı eylemde ön saflarda yer alan iki işçinin işten çıkartılması üzerine işçilerin yeniden üretimi durdurduğu ileri sürüldü.

Edinilen bilgiye göre, bugün sabah 06.45’te fabrikaya gelen iki işçinin giriş kartının okumaması üzerine işçilere eyleme başladı. Mehmet ve Soner isimli işçilerin yeniden işe alınmasını isteyen diğer çalışanlar, üretimi durdurarak yemekhane önünde toplandı.

İşçilerin kurduğu Metal İşçileri Birliği Facebook Sayfası, gelişmeleri şöyle duyurdu: “Aldığımız bilgilere göre Tofaş'ın öncülerinden iki işçinin işten atıldığı kesinleşti. Yemekhane önündeki işçiler, ‘işten atılanlar gelmeden ayrılmayız’ diyor. Tofaş işçisi tüm bölümlerden toplanıyor. Gövde, montaj, süspansiyon işçileri ve diğer bölümler hep birlikteler. Tofaş'ta İK öncülerden bazılarını görüşmeye çağırdı. Yemekhane önünde toplanan işçilere dağılın mesajı verildi.”

RENAULT’TA DA EYLEM VARDI

Bu arada, Renault fabrikasında da gece saatlerinde iki işçinin kartının okunmaması üzerine işçilerin eylem yaptığı, ardından iki işçinin de tekrar iş başı yaptığı öğrenildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler