Tofaş işçileri istifa kuyruğunda

Başta Oyak Renault ve Tofaş olmak üzere otomotiv sektöründeki fabrikalarda toplu sözleşme huzursuzluğu sürüyor.

Tofaş işçileri istifa kuyruğunda
- A +

 

Oyak Renault işçilerinin geçen hafta gece vardiyası çıkışında eylem yapmasının ardından Tofaş işçileri de sendikadan toplu istifaya hazırlanıyor.

Türk Metal Sendikası’nın Bursa’daki Bosch fabrikasında nisan ayında imzaladığı toplu sözleşme koşullarının, geçtiğimiz yılsonunda Tofaş ve Renault’da imzalanan sözleşme koşullarından daha iyi olmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Bazı çalışanlardan edinilen bilgilere göre Tofaş işçileri bugün vardiya değişim saati olan 14.00’de fabrikanın 1 nolu kapısında masa kurup, Türk Metal Sendikası’ndan istifa için imza toplayacaklar.

İstifalar, sendika yöneticilerine de soğuk terler döktürüyor. Türk Metal Sendikası Osmangazi Şubesi Başkanı Ruhi Biçer, aralık ayında grup toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını, o gün pastalar kesip, börekler yediklerini ve o günden bugüne güle oynaya çalıştıklarını söyledi. Biçer’e göre, ne olduysa 14 Nisan’da Bosch fabrikasında toplu sözleşme imzalanmasıyla oldu.

bursa.com’a açıklamalarda bulunan Ruhi Biçer, “Bosch’un sözleşmesi diğer fabrikalardan çok iyi bir sözleşme olarak algılandı. ‘Bize neden böyle yapılmadı’ diyerek tepki gösteriyorlar. Yeniden sözleşme yapılmasını istiyorlar. Oysa işyeri ortalamalarına baktığımızda, Bosch’un saat ücreti ortalaması Renault ve Tofaş’ın ortalamasının altında… Bosch 9.4, Renault 9,8 ve Tofaş’ın da 10 lira” dedi.

Biçer, istifa eden işçilerin takibini genel merkezin yaptığını ve kendilerine bir sayı verilmediğini söyledi. Biçer ayrıca, Renault işçilerinin eylemi sırasında dillendirilen “yeniden toplu sözleşme” talebinin olanaksızlığına da dikkat çekti.

Türk Metal yöneticileri işçileri yatıştırmaya çalışırken, diğer sendikaların kışkırtması olduğunu ileri sürüyorlar. Diğer sendikaların, şu sıralar işçileri kendilerine çevirmek için adım atmayacaklarını belirtiyorlar. Gerekçeleri de “İki yıl işçiyi taşımaları zor!” şeklinde…

Yorum Ekle

İlgili Haberler