TMMOB: İşçi yalnız değil

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Bursa’da 12 bin metal işçisinin yeni bir sözleşme talebiyle başlattığı direnişe destek verdi.

TMMOB: İşçi yalnız değil
- A +

 

Metal Sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip eden TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, metal işçilerinin düşük ücretlere, üç yıllık sözleşme yapılmasına ve işten atmalara tepki gösterdi. Kurul, işçilerin sendika tercihlerine müdahale edilmemesi, işçilerin kendilerinin seçtiği temsilcilerin tanınması gibi haklı ve karşılanabilir taleplerini destekleyerek işçileri selamladı.

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Ortak Toplantı Salonu’nda bir araya gelen TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri adına yapılan açıklamayı TMMOB Bursa İKK Sekreteri Remzi Çınar okudu.

Çınar, metal sektöründe yaklaşık 100 bin işçinin, hem Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) üyesi işverenlere, hem de üyesi oldukları işveren yanlısı olarak gördükleri Türk-İş‘e bağlı Türk-Metal sendikasına karşı hak mücadelesi verdiğini belirterek şunları söyledi:

“İşçiler kararlı bir şekilde direnirken, MESS ve işverenler de bu direnişi kırmak için işçiler üzerinde baskı ve tehditlerini arttırıyorlar, ortamı gerdikçe geriyorlar. MESS işçilerin taleplerine yanıt vermek, onlarla görüşme yapmak yerine işçi direnişine yasadışı nitelemesi yaparak, güvenlik güçlerinden müdahale talep ediyor. Bir anlamda sopa göstererek direnişi kırmaya çalışıyor. MESS’e paralel olarak işverenler de fabrika içerisinde direnen işçilere işten atma tehditleri savuruyor, işçilerin su ve tuvalet gibi insani ihtiyaçlarını bile gidermesini engelliyor. MESS ve işveren tutumu, sürece ilişkin kaygıları arttırmakta, çalışma barışını yeniden tesis edilemeyecek noktaya doğru götürmektedir.

Metal işçilerinin yürüttüğü bu direniş, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa ve yasalarına uygundur. Anayasa'nın 90.maddesine göre Türkiye'nin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler doğrudan uygulanırlık kazanmıştır. Burada da bu geçerlidir. ILO sözleşmelerine göre barışçıl işyeri eylemleri hukukidir.”

Remzi Çınar, yaşanan ve yaşanacak olumsuzluklardan dolayı, işçileri dinlemeyen, taleplerine duyarlılık göstermeyen MESS ve Türk Metal Sendikası’nın sorumlu tutulacağını ifade etti.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler