Terör psikolojik sorunlara neden oluyor

Psikolog Zeren Okçuoğlu Kadıoğlu, son dönemlerde artan terör eylemlerinin, pek çok insanda akut stres ve travma gibi psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Terör psikolojik sorunlara neden oluyor
- A +

 

Kadıoğlu, güvenlik tehdidinin getirdiği ani gelişen korku, çaresizlik ve yas duyguları içerisinde bazı psikolojik durumların tetiklendiğini belirterek, "Günlük yaşam akışını olumsuz etkileyen bu olaylardan toplumun ileri düzeyde etkilenmesi doğal bir süreçtir. Yapılan araştırmalar da terör eylemlerini medya üzerinden uzun süre takip eden yetişkin ve çocukların daha fazla kaygı bozukluğu yaşadığını göstermektedir. Psikolojik olarak fazlaca etkilenmiş kişilerde; uyku sorunları, kabuslar ya da depresyon görülmektedir. Üstelik bu kişiler saldırıya maruz kalmış ya da bir yakını saldırıdan etkilenmiş bireyler olmayabilir. Araştırmalar bazı okul çağı çocuklarında terör saldırılarından sonra gelişen travma sonrası stres bozukluğunun başlıca nedeninin bu olumsuz haberlere aşırı maruziyet olduğunu göstermektedir" dedi.

Kadıoğlu, terörün, psikolojik silah olarak korkuyu kullandığını, ve korkunun insanlar için ciddi psikolojik etkileri olduğuna dikkat çekti. Kadıoğlu, "Terör tehdidinin etkileri her birey için aynı değildir. Bazı insanlar terör karşısında daha rasyonel ve yapıcı tepkiler verebilirler. Örneğin öfke duymak bazen koruyucu bir faktör olabilir. Öfke duyulduğunda insanların kontrol duygusu, yüzleşme arzusu artar, korku ise kontrolsüzlüğü ve karamsarlığı daha çok hissettirir" ifadelerini kullandı.

"HABERLERE AŞIRI MARUZ KALMAK ÇOCUKLARIN HASSASİYETİNİ ARTIRABİLİR"

Kadıoğlu aileler çocukların psikolojisini korumak için yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

"Olayla ilgili duygu ve düşüncelerini anlattırmaya çalışın. Ne gördüklerini, duyduklarını ya da yaşadıklarını sorun. Ebeveynlerinin onlarla ilgilendiğini, onlara dikkat ettiğini, onları korkutan ve endişelendiren her olayla mücadele etmelerine yardımcı olacağınızı söyleyin. Zorluklarla karşılaştıklarında ya da olumsuz bir duyguları olduğunda üstesinden gelmek için ne yaptıklarına dikkat ederek, bunu onların da görebilmesini sağlayın. Terör saldırılarıyla ilgili haberlere aşırı derecede maruz kalmak ya da yetişkinlerin bu konuyla ilgili konuşmalarını duymak çocukların hassasiyetini arttırabileceğinden bu konularda daha dikkatli olunmalıdır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler