Tepki çeken paylaşıma soruşturma!

Bursa'nın İnegöl İlçesi Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaaslan'ın üzerinde Atatürk'ün fotoğrafının bulunduğu 'Sıcak diye oruç bozmayın, burası çok sıcak. K. Atatürk' yazılı paylaşıma tepkiler devam ederken, Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz ve Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Tepki çeken paylaşıma soruşturma!
- A +

 

Suç duyurusu öncesi adliye önünde açıklama yapan Rona, Karaaslan’ın yaptığı paylaşımın Mustafa Kemal Atatürk’e açık bir hakaret ve aşağılama olduğunu ifade etti. Ramazan'ın ilk gününde halkın ibadetini rahatlıkla yerine getirilmesi için olağanüstü çaba harcayan, bütün yaşamını özgürlüklere adayan Atatürk’e böyle alçak bir saldırıda bulunulmasının asla kabul edilemeyeceğini kaydeden Rona şöyle devam etti:

“ Biz şu andan itibaren Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu, bu şahsı bir saniye bile bekletmeden oturduğu koltuktan almasını ve olayın net şekilde araştırarak açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Bu yapılan hakaret ulusumuzun vicdanını ciddi anlamda yaralamıştır. Mustafa Kemal yalnızca belli kesimlerin değil, tüm ülkenin ortak değeridir. Derhal bir işlem başlatılsın istiyoruz. Aslında Atatürk'e karşı işlenen suçlarla ilgili kanun gereği Cumhuriyet savcılığının resmi soruşturma başlatması gerekmektedir. Şu ana kadar bize her hangi bir yönde, her hangi bir bilgi ulaşmadı. İnegöl Cumhuriyet Savcılığına bu kişi ile ilgili davada bulunacağız.”

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz de, "Sorun sadece Mustafa Kemal Atatürk'e yöneltilmiş bir hakaret değil, çok ağır bir şekilde din istismarı da var. Kimin cennette, kimin cehennemde olacağın karar verecek ne ruhban sınıfımız var, ne bu hadde bu inançta kimse yok bu ülkede. Böylesine bir yaklaşımı gösteren kişinin, Milli Eğitim'de ve yetkili bir makamda olması bu durumu son derece vahim kılıyor. Bizde Bursa Barosu olarak bu durumun sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler