Telefondan haber gelmiş!

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu, dün akşam Zincirlikuyu'daki Tayland Krallığı Başkonsolosluğu binası önünde ve içinde yaşananlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Telefondan haber gelmiş!
- A +

 

"ANİDEN BİR KİŞİNİN TELEFON ÇALMIŞ..."

Açıklamada şöyle denildi:

"Tayland'da tutuklu bulunan 200 Uygur Türkü muhacirlerin Çin'e iade etmek için işlemler yapıldığını ve Bangkok'ta bulunan bir askeri havaalanına getirildiğinin haberini almıştık. Sonra Çin'den gelen askeri uçaklara yaklaşık 60 Uygur'u önce kadınları sonra erkekleri siyah çuval geçirilmiş bir halde elleri kelepçeli olarak uçağa zorlu bindirilmiş. Bu durumdan haber alan İstanbul'daki Uygur Türklerinden bir grup , Tayland'ın İstanbul'daki konsolosluğa gitti ve durumla ilgi seslerini duyurmak için barışçıl içerisinde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması yaparken aniden bir kişinin telefonu çalmış ve Tayland'daki tutuklu bulunan Uygurlardan 100'e yakın kişinin öldürüldüğü haberini almış. Bu olayı söylence protesto etmek için gelen gruptan birkaç kişi taşkınlık yaparak Tayland'ın konsolosluğa girmiş ve olay çıkarmış. Bu olay aniden gerçekleşmiş olup, bu olaydan hiçbir Doğu Türkistan STK'sı sorumlu değildir. Olay hiçbir Doğu Türkistan Derneği tarafından organize edilmemiştir"

"OLAYLA İLGİLİ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞ DURUMDADIR"

"Biz Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği olarak bu haberi ret ediyoruz ve gerçeklerin yansımadığını ifade etmek istiyoruz.

Olayla ilgili 9 kişi gözaltına alınmış durumdadır. Zaten Tayland'daki kardeşlerimiz üzüntü içindeyken bizi böyle olaylarla bağlantılı göstererek haber yapan medya kuruluşları bizi daha çok üzüyor. Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği dahil Türkiye'deki Doğu Türkistan platformu üyesi STK'lar şiddet olaylara karşı barışçıl etkinliklerin yanadır. Dün gece Çin konsolosluğu önünde toplanan yaklaşık 200 civarındaki Uygur gencine olay çıkartmamak için sakın olma çağrısında bulunduk ve 200 kişiyi Çin Konsolosluğu önünden olaysız bir şekilde dağılması için çaba gösterdik. Olaysız dağılmasını sağladık. Buna orada nöbet tutan Türk polis memurlar da şahittir"

Yorum Ekle

İlgili Haberler