Teknoloji devi sürücüsüz araba yaptı

Sürücüsüz aracı üzerinde uzun zamandır çalışan teknoloji devi Google, Kaliforniya Mountain View'daki halka açık yollarda bu araçları denemeye başladığını duyurdu.

Teknoloji devi sürücüsüz  araba yaptı
- A +

 

Sürücüsüz aracı üzerinde uzun zamandır çalışan teknoloji devi Google, Kaliforniya Mountain View'daki halka açık yollarda bu araçları denemeye başladığını duyurdu. Firmanın yaptığı açıklamaya göre araçlar, herhangi bir sürücü müdahalesi olmadan yollarını bulacak; ancak güvenlik için, araç içerisinde sürücüler bulunacak. Google'ın geliştirme takımında bulunan bu sürücüler, güvenliği tehdit edecek herhangi bir unsur ortaya çıktığında derhal müdahalede bulunacak. Bu sürücülerin bir diğer görevi de, herhangi bir terslik durumunu raporlamak olacak elbette. Sürücüsüz araçlar, geleceğin olmazsa olmazı olarak görülüyor. Şu anki araçlara göre çok daha güvenli olacağı belirtilen bu araçlar, pek çok otomobil geliştiricisinin ve teknoloji devinin radarında. Bu geliştiriciler arasında Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen, Audi, Nissan, Tesla, ve Apple gibileri ve çok daha fazlası bulunuyor.

Elektrikli otomobil camiasının bir numaralı ismi olan Tesla'nın CEO'su Elon Musk, konuyla ilgili şu açıklamada bulunmuştu: "Gelecekte, insanların araç kullanmasını -çok tehlikeli olduğu gerekçesiyle- yasaklayabilirler." Elon Musk, sürücülü araçlara yapılabilecek olan bu tür bir yasağın çok çok uzun bir süre sonra değil, yakında gerçekleşebileceğinin de altını çizmişti. Musk'a göre şu an için en büyük problem, sürücüsüz araçların mükemmel çalışmaları için gerekli olan donanım ve yazılım işbirliğinin kurulması. Bunun için de yeterince zaman olduğu söylenebilir; zira teknoloji, artık ışık hızıyla ilerliyor biliyorsunuz. Musk, sözlerine şöyle devam etmişti: "Otonom araçlar, insanların çok uzun süredir bekledikleri güvenlik seviyelerini sunacak." Bu araçların hack'lenmelere karşı savunmasız olacağı söylentilerine de şöyle bir cevap gelmişti mucitten: "Bu araçların içerisinde direksiyon simidi, gaz, pedal vs. de bulunacak. Böylelikle araç kullanıcısı, ters bir durum olduğunda kontrolü ele alabilecek." Kısacası bu tür otomobiller beklediğimizden de yakın zamanda bizlerle olacak. Elbette her şeyi geriden gelen Türkiye'de değil; ancak Avrupa ve Amerika'da bu araçları görmemize fazla zaman kalmadı diyebiliriz. Mercedes'in CES 2015'te gösterdiği sürücüsüz aracı F 015 Luxury in Motion'ı yerinde incelemiştik. Söz konusu incelemeyi, aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

İlgili Haberler