TBMM'nin yeni profili

Yeni Meclis'te hukukçular çoğunlukta yer alıyor. 550 vekilden 93'ü avukat adaylardan seçilirken yeni vekillerin meslek gruplarında ikinci sırada doktorlar, üçüncü sırada ise iş adamları geliyor.

TBMM'nin yeni profili
- A +

 

Seçimle birlikte TBMM’nin yarıdan fazlası yenilendi. Milletvekillerinin meslek profili de değişti. En çok temsil edilen meslek grubunu hukukçular oluşturuyor.

Yeni dönemde 93 avukat milletvekili görev yapacak. İkinci sırada ise, doktorlar yer alıyor. 550 milletvekilinden doktor olanların sayısı ise 53. Üçüncü meslek grubunu da iş adamları oluşturuyor. Yeni dönemde Meclis'te 38 iş adamı milletvekilliği yapacak. Yeni vekiller arasında 18 gazeteci, 2 devlet memuru, 2 de öğrenci bulunuyor.

Meclis'te kadın vekillerin temsil oranı da bir önceki döneme göre yüzde 14.3'ten yüzde 17.8'e yükseldi. Meclis'in yüzde 82.2’sini ise erkek vekiller oluşturdu. Erkek vekillerden 38'in adı Mehmet, 25'i ise Mustafa. Yeni dönemde AK Parti sıralarında 48 avukat, 20 doktor, 17 işadamı görev yaparken CHP'de 28 avukat, 21 doktor, 10 işadamı Genel Kurul sıralarına oturacak. MHP'de 9 doktor, 6 avukat, 11 iş adamı halk tarafından vekil tayin edilirken, HDP'de 11 avukat, 3 doktor vekillik yapacak.

Saffet Sancaklı'nın Meclis’e girmesiyle MHP'nin bir de milli futbolcu milletvekili oldu. Meclis’e giren dört partiden sadece HDP'de iş adamı milletvekili yok.

Yorum Ekle

İlgili Haberler