Tazminatı verse bile...

Milliyet Gazetesi bugün askere giden birçok işçinin merak ettiği soruyu cevapladı. İşçi vatani görevini yapmak için işinden ayrıldığında tazminatını alır ve dönmek istediğinde iş veren işe almazsa 3 aylık maaşı tazminat olarak vermek durumunda.

Tazminatı verse bile...
- A +

 

İşçi vatani görevini yapmak için işinden ayrıldığında tazminatını alır ve dönmek istediğinde iş veren işe almazsa 3 aylık maaşı tazminat olarak vermekdurumunda.

Çalışan, askerlik dönüşü iki ay içinde eski işverenine başvurup çalışmak istediğini bildirmeli. Patron bu işçiye tazminatını verse bile uygun bir pozisyonda çalıştırmak zorunda.

SORU: Yayınlarınızda tazminatını alıp çıkanlar için tekrar işe alma mecburiyeti var mı bunu bulamadım. Üç yıl boyunca çalıştığım işyerimden, askerlik sebebiyle kıdem tazminatımı alarak ayrıldım. 6 aylık askerliğim sonrası eski işyerimin beni tekrardan alması mecburiyeti var mı? Almazsa 3 aylık brüt maaşım kadar tazminat vermesi zorunlu mu?

3 AYLIK TUTARINDA TAZMİNAT VERMEK ZORUNDA CEVAP:

4857 sayılı İş Kanunu'nun 31. maddesi uyarınca askerlik nedeniyle işinden ayrılan işçiler, askerden döndükten sonra iki ay içerisinde eski işverenine başvurup çalışmak istediklerini bildirirlerse işverenleri bu kişiler işe almak durumunda. Eğer bu tarihte işyerinde boş bir pozisyon yoksa işveren pozisyon açıldığında bu kişilere öncelik vermek durumundadır. İşveren bu yükümlülüğe uymazsa işçiye 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek zorundadır. Askere giderken kıdem tazminatı alınarak ayrılınmış olması bu açıdan herhangi bir fark yaratmamaktadır. Askere giderken tazminatınızı almış olsanız bile döndüğünüzde işvereniniz sizi uygun pozisyon olması halinde hemen, uygun pozisyon yoksa pozisyon açıldığında işe almak zorundadır. Burada önemli olan sizin askerden döndükten sonra iki ay içerisinde gerekli başvuruyu yapmış olmanızdır

İlgili Haberler