Tayland iadeyi doğruladı!

Tayland'da toplamda bulunan 282 Uygurlu'nun 173'ü geçen hafta Salı günü Türkiye'ye verilirken kalan 109'u dün Çin'e iade edildi.

Tayland iadeyi doğruladı!
- A +

 

Tayland hükümet sözcü yardımcısı Weerachon Sukondhapatipak yaptığı açıklamada, Türkiye'de akraba veya bir şekilde oraya gitmiş olan bir yakınının adresini gösterebilenlerin Türkiye'ye yollandığını ancak protokol gereği mecburen Türkiye ile hiç bir bağ gösteremeyen 109 kişinin de geldikleri yer olan Çin'e iade edildiğini belirtti.

Tayland hükümeti 2014 yılının Mart ayında yakalanan 200'den fazla kişinin Çin ve Türkiye arasında diplomatik bir savaşa döndüğünü ve her iki ülkenin de yakalananların kendi ülkelerine ait olduğunu iddia ettiğinin altını çizdi.

Tayland'daki İnsan Hakları Gözlemcisi Sunai Phasuk "Tayland'ın geriye kalan Uygurluları Çin'e iade etmesi hayret verici ve rahatsız edici bir durum. Tayland uluslararası hukuku çiğnedi. Çin'de o insanlar ciddi bir işkence görebilir ve hatta ortadan kaybolabilirler" dedi.

Tayland, geri gönderilen Uygurluların güvenliği için söz istendiğini ve Çin'den "gönderilen insanlara iyi bakılıp güvenlikleri sağlanacaktır" sözü alındıktan sonra Uygurluların gönderildiğine vurguda bulundu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler