Tavşancıl Otunun yararları zararları nelerdir?

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada konuşulan Tavşancıl otu adeta bir şifa deposu. Maydanozgiller familyasının üyelerinden biri olan bu bitkiyle daha sağlıklı yaşamanı mümkün. Peki bu kadar konuşulan tavşancıl otu nedir?

Tavşancıl Otunun yararları zararları nelerdir?
- A +

 

UZMANLAR UYARIYOR

Tavşancıl otu bu aralar gündemden düşmüyor! Son zamanlarda özellikle sosyal medyada konuşulan Tavşancıl otu adeta bir şifa deposu. Maydanozgiller familyasının üyelerinden biri olan bu bitkiyle daha sağlıklı yaşamanı mümkün. Peki bu kadar konuşulan tavşancıl otu nedir? Yararları nedir? Tavşancıl otunun Zararları nedir? Tavşancıl otunun çok bilinen diğer isimleri ise Öğrek otu ile Kamşam ‘dır. İki metreyi de bulabilen boyları, keskin kokusu olan otsu bir bitki olup, gövdesi yuvarlak ve de olukludurlar. Yaprakları dip kısımda ve parçalı olur. Çiçekleri Mayıs ile haziran ayında açar, şemsiye şeklinde ve beyaz renktedir. Nemli ortamları severler. Tavşancıl otu şifa dağıtıyor ama uzmanlar yanlış kullanımlarda uyarıyor. Bu bitkinin zararlı etkileri de var. Özellikle son günlerde İngiltere' de bir çocuğun bu ottan dolayı vucüdünda yaraların çıkması akılda bazi şüpheler uyandırdı. Uzmanlar her tülrü bitkiyi bilinçli bir şekilde kullanmayı öneriyorlar.

TAVŞANCIL OTU BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Tavşancıl otu Rize civarında çiğ olarak ve ya turşusu yapılıp tüketilmektedir. Tabiatta kendi kendisine yetişmektedir Tavşancıl otu. Tavşancıl otu sindirim sisteminin düzenlenmesinde güzel bir yardımcı olup, aynı zamanda da kuvvetlenmesini de sağlamaktadır. Vücudunuza kuvvet vererek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Tavşancıl otu kan basıncının yüksek olduğu durumlarda düşürücü olur, aynı zaman da tansiyonu da kontrol altında tutmayı sağlar. Cinsel arzuyu da yükseltici etkisi de bulunur Tavşancıl otunun.Tavşancıl otu kadınların adet dönemlerini düzenleyici etkisi oldukça fazladır.Tavşancıl otunun kökü ise amel durumunda durdurucu etki gösterir.

TAVŞANCIL OTU BİLİNEN FAYDALARI, ZARARLARI

Tavşancıl otu sindirim sisteminin düzenlenmesinde güzel bir yardımcı olup, aynı zamanda da kuvvetlenmesini de sağlamaktadır. Vücudunuza kuvvet vererek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Tavşancıl otu kan basıncının yüksek olduğu durumlarda düşürücü olur, aynı zaman da tansiyonu da kontrol altında tutmayı sağlar. Cinsel arzuyu da yükseltici etkisi de bulunur Tavşancıl otunun.Tavşancıl otu kadınların adet dönemlerini düzenleyici etkisi oldukça fazladır.Tavşancıl otunun kökü ise amel durumunda durdurucu etki gösterir. Tavşancıl otunun bilinen bu yararlarına rağmen henüz kesin bir zararı görülmemiş olsa da uzmanlar bu bitkiyi bilinçli ve uzman kontrolunda kullanmayı öneriyorlar.

KÖKLERİNDE Kİ MADDELER

Tavşancıl otu, Furokumarinler %0,8-1,2 arasında olup en önemlileri; Pimpinellin, Izopimpinellin, Sphandin, Angelicin ve Xanthotoxin Ayrıca çok az miktarda eter yağı içerir.

Yorum Ekle

İlgili Haberler