Tatile çıkacaklar bu haber size!

Rus turist sayısı azalınca turizm sektörü umudunu Ramazan Bayramı ve sonrasına bağladı. Antalya otelleri yerli turisti çekmek için bayrama özel yüzde 20 indirim yaptı

Tatile çıkacaklar bu haber size!
- A +

 

Rusya’daki ekonomik kriz nedeniyle zor bir sezon geçiren turizm sektörü asıl hareketi Ramazan Bayramı ve sonrasında bekliyor. Bu yılı Rus turistteki düşüşe rağmen 43 milyon yabancı turistle kapatmayı hedefleyen sektör, yerli turistte de bayram sonrasında ciddi bir artış öngörüyor. Önce seçimler, sonra lise ve üniversite sınavları, son olarak da Ramazan ayının yaz aylarına rastlaması ile sezonu geç açan turizmciler için bayram tatilcisiyle birlikte geç de olsa yoğun bir hareket başlayacak.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından hazırlanan Bayram Tatili ve Turizm Sezonu Raporu’na göre bu dönemler için erken rezervasyonla tatilini planlamış olanların oranı yüzde 80’leri buluyor. Yüzde 60-65 oranında kredi kartına taksit yaptırmayı tercih eden tatilciler taksit sayısını da 4-6 ay olarak ödüyor. Daha çok Çeşme ve Bodrum’a talep gösteren yerli turist bu Ramazan Bayramı’nda Rus pazarındaki kayıp nedeniyle fiyatları ucuzlayan Antalyabölgesine normalden daha fazla ilgi gösteriyor.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Bayramda gecelik oda başına 300 liradan başlayan fiyatlarla tatil yapmak mümkün. Bu da 3 gece 4 günlük tatil için 900 - 1000 TL civarında bir bütçe ayrılması anlamına gelir. Yurtdışı turlarda ise kişi başı ortalama 190 euro’dan başlayıp 4 bin 900 euro’ya kadar farklı fiyat aralığında tur seçenekleri bulunuyor” dedi.


TÜRSAB raporunda bayram ve sonrası için şu saptama ve öngörülerde bulunuldu:
 Sınavlar, seçimler ve havaların ısınamaması gibi nedenlerle düşük seyreden turizmin bayramdan sonra hareketlenmesi öngörülüyor.
 Özellikle Rus turistteki düşüşü telafi etmek isteyen Antalyalı turizmci yerli turiste indirim imkanları sunuyor.
 Ramazan Bayramı tatilinin kısa olmasına rağmen izinlerini kullanmamış olanların bu haftayı birleştirerek tatil süresini uzatması bekleniyor.
 Bayramlara yönelik erken rezervasyon oranı yüzde 80’leri buluyor.
 Bu yıl fiyatlardaki düşüşün de etkisi ile son dakika rezervasyonlarında da artış gözleniyor. 
 Fiyatların esnekliği bakımından Antalya açık ara çok tercih ediliyor. Özellikle Antalya’da bir kişinin harcadığı tatil parasının yelpazesi çok geniş, geceliği 100 liradan 1100 liraya kadar her keseye göre fiyat alternatifleri var.

Bayramda oteller Türklerle gülecek
 Bodrum ve Çeşme ise Antalya’ya göre biraz daha pahalı kalmış durumda.
 Ödemeler bakımından satın alınan tatillerin yüzde 60-65’lik kısmı 4-6 taksitlendirme ile alınıyor. Yüzde 30’luk kısım ise nakit olarak ödeniyor.
 Ramazan Bayramı dönemi otellerin zirve doluluklarının olduğu döneme denk geliyor. 
 Ramazan Bayramı döneminde otellerdeki ortalamanın Antalya’da yüzde 35’ler seviyesinde yerli turist olacağını öngörülüyor.
 Yerli turist bu yıl Ramazan Bayramı’nda Antalya’da geçen yıla göre ortalama yüzde 20 ucuz bayram tatili yapmanın keyfini çıkaracak. En çok indirimi yüzde 35’leri aşan indirimle Side’de bulmak mümkün olacak.
 
‘Yerli’ daha fazla harcıyor
Türkiye turizm sektöründe iç pazarın ağırlığı bölgeden bölgeye değişmekle birlikte ortalama olarak yüzde 15’ler düzeyinde bulunuyor. Yani her 100 turistten 15’i yerli turist olarak kayıtlara geçiyor. Türkiye’nin rakiplerine bakıldığında ise çok daha yüksek rakamlar ortaya çıkıyor. RakipAkdeniz ülkelerinde iç turizmin payı yüzde 30’ları geçmiş durumda. Küresel olarak bakıldığında da, turizm harcamalarının ağırlıklı olarak yerli turist tarafından yapıldığı dikkat çekiyor. Son verilere göre, dünyada turizm ve seyahat harcamalarının yüzde 71.3’ünü yerli turistler yapıyor.

İlgili Haberler