"Tarım işçilerinin yüzde 80'i sigortasız"

STK'lar, Manisa’da kamyonet kasasında taşınan 15 işçinin trafik kazasında ölmesinden bakanlıkları suçladı. Sivil toplum temsilcileri, "İşçiler sokakta hak aradığında teyakkuza geçen İçişleri Bakanlığı, tarım işçilerinin yıllardır insanlık dışı koşullarda taşındığından habersiz midir? Duble yollarla övünen Başbakan, Akhisar ve Salihli’yi bağlayan, Gölmarmara’dan geçen yolun 1998’den beri bitirilmemesini nasıl açıklayabilecektir? Adı ölüm yoluna çıkan bu yolla ilgili TBMM’de uyarılar yapılmışken ilgili Ulaştırma Bakanı rahat uyuyabilmekte midir?" diye tepki gösterdi.

"Tarım işçilerinin yüzde 80'i sigortasız"
- A +

 

Bursa Birleşik Metal İş Sendikası'nda düzenlenen basın toplantısında, yaşanan işçi ölümlerine dikkat çekildi. KESK Bursa Şubeler Platformu, DİSK Marmara Bölge Temsilciği, TMMOB ve Bursa Tabip Odası adına açıklama yapan Ayhan Ekinci, 13’ü kadın 1’i çocuk 15 tarım işçisinin ölümünün kaza değil cinayet olduğunu söyledi.
İşçilerin açık kamyonet kasasında tıka basa taşındığına dikkat çeken Ekinci, şöyle konuştu: "Bu insanlar kilosu 1,5 liraya asma yaprağı toplayarak günde en fazla 10 lira kazanıyordu. Ve iş cinayetlerinde ölen tüm işçiler gibi, ölmek için değil yaşamak için sabahın erken saatlerinde yollara düşmüşlerdi."

'TARIM İŞÇİLERİNİN YÜZDE 80’İ SİGORTASIZ'

2015 yılında şu ana kadar 190 tarım işçisinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Ekinci, şöyle devam etti: "Tüm bu olumsuzluklara rağmen ülkeyi yönetenler seri cinayetleri izlemeye devam etmektedir. Ülkeyi yönetenlere sormak istiyoruz; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tarım işçilerinin yüzde 80’inden fazlasının sigortasız olduğunu bilmiyor mu acaba? Tarım işçileri yıllardır, komisyoncu, dayı, aracı, elçi gibi adlarla anılan kişilerin esareti altında kayıtsız, güvencesiz çalışırken bakanlık bu durumdan habersiz olabilir mi?"

'TAKIM İŞÇİLERİ YILLARDIR İNSANLIK DIŞI KOŞULLARDA TAŞINIYOR'

"İşçiler hak aradığında, sokaklara çıktığında teyakkuza geçen İçişleri Bakanlığı, tarım işçilerinin yıllardır insanlık dışı koşullarda taşındığından habersiz midir?" diye soran Ekinci, "Mayıs ayında Manisa’da düzenlediği mitingde, yaptıkları duble yollarla övünen Başbakan, Akhisar ve Salihli’yi bağlayan, Gölmarmara’dan geçen yolun 1998’den beri bitirilmemesini nasıl açıklayabilecektir? Adı ölüm yoluna çıkan bu yolun hali ortadayken, bu konuda TBMM’den uyarılar yapılmışken ilgili Ulaştırma Bakanı rahat uyuyabilmekte midir?" diye sordu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler