Tarihi cami kaderine terk edildi (ÖZEL HABER)

Bursa’nın göbeğinde bulunan tarihi son durumu yürek sızlatıyor. Tarihi mekanları ayakta tutmak için restorasyon çalışmaları yapılan Bursa’nın merkezindeki Kefen Süzen Camii’nin kaderine terk edilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Tarihi cami kaderine terk edildi (ÖZEL HABER)
- A +

 

Müzekker SUBAŞI/BURSA.COM

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Doğanbey Mahallesi’ndeki Fatih Sultan Mehmet döneminde Kefen Süzen Mehmet Hoca tarafından yaptırılan cami, Doğanbey TOKİ Konutları’nın yapılmasından sonra restore edilmemesi tepkilere yol açıyor.

TOKİ tarafından daire karşılığı mülkiyetinin alındığı fakat restorasyonunun yapılması gerekirken unutulan ve adeta kaderine terk edilen Kefen Süzen Camisi’nin harabeye dönmüş hali yürekleri sızlatıyor. Bölgedeki camilerin yetersiz kaldığını ifade eden Doğanbey TOKİ sakinleri, “Özellikle Ramazan ayında Fomara’da bulunan camiler yetersiz kalıyor. Kefen Süzen Cami'sinin harabe hali dünya mirası seçilen ve birinci yılını dolduran Bursa'nın önünde ayıbı olarak duruyor. Doğanbey TOKİ binalarının hemen yanı başında olan ata yadigarı tarihi camimizin biran önce restorasyonun yapılarak ibadete açılmasını istiyoruz” dediler.

 

TARİHİ CAMİNİN MAZİSİ DE İLGİNÇ

7,50,x,8,10 iç ölçülerindeki caminin duvarları moloz taşıyla örülmüş olan tarihi cami, tek kubbeli sekizgen kasnak üzerine oturtulmuş, kubbesi örneklerinden farklı olarak kiremitle örtülü olma özelliği taşıyor. Dönemin mimarisiyle öne çıkan tarihi cami cumhuriyet döneminde, Osman isimli şahısa satılmış ve birkaç defa el değiştirmiş. 1940 ve 1950 yılları arasında depo olarak kullanılan tarihi cami, 1950 yılından sonra duyarlı bir vatandaş tarafından satın alınıp yeniden tamir ettirilerek ibadete açılmış, bir müddet sonra tekrar ibadete kapanmış. En son TOKİ tarafından tarihi cami modern ve devasa gökdelen binalar arasında bitkin ve harabe şeklinde kaderine terk edildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler