Tarih toprak altından çıkarılıyor

Edirne Selimiye Meydanı’nda Müze Müdürlüğü tarafından sürdürülen Yemişkapanı Hanı kazısında, yaklaşık 4 bin metrekarelik tarihi eserin yüzde 20’lik kısmı toprak üzerine çıkarıldı.

Tarih toprak altından çıkarılıyor
- A +

 

Osmanlı döneminde Selimiye Camii’nin altında ticaret merkezi olarak kullanıldığı sanılan 1100 odalı hanın 1 yıl içerisinde tamamen ortaya çıkarılması planlanıyor.

Edirne Belediye Başkanlığı’nın Selimiye Meydanı’nı yeniden düzenlemek istemesi üzerine başlatılan çalışmalarda Edirne Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, meydan üzerinde var olduğu bilinen Yemiş Kapanı Hanı’nın ortaya çıkarılması istedi. Edirne Valiliği’nin desteğiyle Müze Müdürlüğü tarafından bir süre önce başlatılan kazı çalışmaları sonuçlarını verdi. Yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda 1100 odalı olan ve Osmanlı döneminde ‘meyve-sebze hali’ olarak kullanıldığı bilinen han kalıntıları ile duvarları toprak altından çıkarıldı.

İŞKUR’un Toplum Yararı Programı kapsamında çalışan ve belediye işçilerinden oluşan 60 kişilik ekiple, geçen Nisan ayından bu yana meydanda yaptıkları çalışmalarla, hana ait meyve-sebze depoları, su yolları ve kalıntılar topraktan arındırılarak ortaya çıkarıldı.

425 YILLIK TARİH

Edirne Müze Müdürlüğü tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında 1 yılın sonunda 4 bin metrekarelik büyüklüğe sahip olan han tamamen ortaya çıkarılmış olacak. Osmanlı Padişahlarından III. Murad tarafından 425 yıl önce kentin Selimiye Camii altındaki ticaret merkezi olarak yaptırılan hanın zamanla bakımsız kaldığı ve üzeri toprakla kapatılarak Selimiye Meydanı haline geldiği belirtildi.

Yorum Ekle