sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Tapu kaydınızı kontrol ettirin yoksa...

Ankara’da, film senaryolarını aratmayan bir dolandırılık olayı yaşandı. 10 milyonluk arsanın sahibi olan iş kadınına benzeyen bir kadını dublör olarak kullanan çete, sahte belgeler düzenleyip arsayı başkalarına sattı

Tapu kaydınızı kontrol ettirin yoksa...
- A +

 

Ankara’da filmleri aratmayan bir dolandırıcılık olayı meydana geldi. Dolandırıcılık çetesi, İstanbullu bir iş kadınının 10 milyon TL değerindeki arsasını, sahte kimlik ve tapu belgeleriyle başkalarına sattı. Çetenin, arsa sahibine benzeyen, okuma-yazma bilmeyen H.Y. adlı kadını dublör olarak kullandığı ve bu kadının fotoğraflarının yer aldığı sahte belgeler ürettiği belirlendi. Çetenin, okuma-yazma bilmeyen H.Y.’ye bir ay boyunca, yerine geçtiği işkadının adını yazmayı ve imzasını atmayı öğrettiği kaydedildi. Operasyonda çete liderleri Tolga T. Murat İ. ve H.Y.’nin de aralarında bulunduğu 7 zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Polis 600 saat görüntü izledi

Milliyet’in aldığı bilgilere göre, İstahbul’da yaşanan bir iş kadını, NataVega isimli AVM’nin yanında bulunan 10 milyon TL değerindeki 80 dönümlük arsasının haberi olmadan sahte belgelerle satıldığı şikayetinde bulundu. Dolandırıcılık olayının arsayı alan 9 ortaktan birinin, bir emlakçıyla sohbeti sırasında ortaya çıktı. Şikayet üzerine harekete geçen Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, arsayı satan alan 9 ortağın ve aracılık yapan emlakçının bilgisine başvurdu. Ortakların verdiği bilgiler ve arsanın satış görüşmesinin yapıldığı emlakçıdaki kayıtları incelemeye alan polis, yaklaşık 600 saatlik görüntüleri saniye saniye izledi. Polis, bağlantılı hareket ettiğini tespit ettiği ikisi kadın 7 kişiyi yakaladı.

İş kadınının dublörü bulundu

Filmleri aratmayan olay ise şöyle gelişti:

Dolandırıcılık ve sahtecilik suçundan çok sayıda sabıkası bulunan Murat İ. ve Tolga T. NataVega isimli AVM’nin yanında yıllardır boş duran arsanın İstanbullu bir iş kadınına ait olduğunu öğrendi. Şüpheliler bunun üzerine şeytani bir planı hayata geçirdi. Zanlılar bu kapsamda Mamak Tapu Müdürlüğü’nde görevli olan bir kişi ile irtibata geçerek, arsanın orijinal tapu belgesini elde etti. Şüpheliler, tapu belgesi üzerindeki fotoğraf üzerinden arsa sahibi işkadınına benzeyen ve Düzce’de yaşayan H.Y. isimli kadınla irtibata geçti. H.Y.’nin fotoğrafı orijinal tapu belgesine yapıştırıldı, daha sonra iş kadını adına sahte bir kimlik düzenlendi. H.Y. ile birlikte kızı E.A. ve erkek kardeşi A.Y. de Ankara’ya geldi.

İmza atmayı bile öğrettiler

Ancak H.Y.’nin okuma-yazma bilmemesi çetenin işini zorlaştırdı. Çete bunun üzerine, H.Y. ve beraberindekileri Esat’ta kiralık bir eve yerleştirdi. Tolga T. ve Murat İ. burada H.Y.’ye hergün arsa sahibinin adını yazmayı ve imzasına benzer bir imza atmayı öğretti. Çete, H.Y. ve beraberindekilere şüphe çekmemek için pahalı kıyafetler alarak, şoförlü lüks otomobiller kiraladı. Bu hazırlığın ardından İstanbullu iş kadınına ait 10 milyon TL’lik arsa, 9 ortağa 5.5 milyon TL’ye satıldı. H.Y. de bu satış sırasında önceden çalıştığı gibi iş kadının adını yazarak, imzasını attı.

Mahkemede tutuklandılar

Çete liderleri Tolga T. ve Murat İ. satıştan aldıkları 5.5 milyon TL’nin 600 binini H.Y. kızı E.A ve erkek kardeşi A.Y.’ye verdi. Kendilerine yardım eden Z.D. ve M.Y.’ye de 200 bin TL veren zanlılar kalan parayı aralarında bölüştü. Düzenlenen operasyonda Murat İ. ve Tolga T. 250 bin TL’ye aldıkları Mercedes marka otomobille, lüks bir restoranda yemek yerken yakalandı. 7 zanlı, çıkarıldıkları mahkemede tutuklanırken, polis şimdi çetenin tapu müdürlüğünde bağlantıyı kurduğu kişiyi arıyor. Polis, vatandaşların arsa ve gayri menkullerinin kayıtlarını, “e-devlet” sisteminden kontrol etmeleri uyarısında bulundu.

İlgili Haberler