'Tahşiyeciler' soruşturmasında sıcak gelişme!

Tahşiyeciler soruşturmasında “sahte delil üretmek” iddiasıyla yapılan üçüncü dalga operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerin tamamı serbest bırakıldı.

'Tahşiyeciler' soruşturmasında sıcak gelişme!
- A +

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen “Tahşiyeciler” grubuna kumpas soruşturmasında 8 polis hakkında ''suç ve delil uydurdukları'' ve ''kumpas kurdukları'' iddiasıyla yakalama kararı çıkarılmıştı. Soruşturma kapsamında yapılan üçüncü dalga operasyonunda aralarında polis müdürü Bayram Özbek'in de bulunduğu 7 polis gözaltına alınmıştı.

Soruşturma savcısı tarafından emniyette sorgulanan 7 şüpheliden 2’si tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, 5’i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Tutuklanmaları talep edilen şüpheliler Bayram Özbek ve Aytekin Ağören İstanbul Nöbetçi 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapılan sorgularının ardından serbest bırakıldı. Şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı uygulandı.

Geçtiğimiz pazar günü yapılan operasyonda şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda, bazı telefon dinleme kayıtlarının kopyalarının bulunduğu belirtilmişti. Kayıtlarla ilgili incelemenin ise devam ettiği öğrenildi. Öte yandan hakkında gözaltı kararı bulunan bir şüpheli ise halen aranıyor.

HİDAYET KARACA’NIN ARALARINDA BULUNDUĞU 9 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Tahşiyeciler grubuna yönelik soruşturmada ‘sahte delil üretmek' iddiasıyla yürütülen soruşturmada ilk operasyon 14 Aralık 2014'te yapılmış ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında Ekrem Dumanlı serbest bırakılırken Hidayet Karaca ve eski terör şube müdürleri Ömer Köse ve Yurt Atayün'ün de aralarında olduğu 9 şüpheli soruşturma kapsamında halen tutuklu bulunuyor.

İKİNCİ DALGA OPERASYONUNDA 4 TUTUKLAMA

Soruşturma kapsamında ikinci dalga operasyonu ise 17 Haziran 2015’te yapıldı. İstanbul merkezli 15 ilde yapılan operasyonla aralarında rütbelilerin de bulunduğu 20 polis gözaltına alındı. 'Tahşiyeciler grubu elamanlarının evine el bombası bırakarak suç ve delil uydurduğu öne sürülen ve bombalarda parmak izi bulunan polis memurları C.A ile S.Ç'nin de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

TAHŞİYECİLER DAVASI BAKIRKÖY’DE DEVAM EDİYOR

2009- 2010 yılında yürütülen 'Tahşiyeciler' soruşturması kapsamında grubun önde gelen ismi ''Molla Muhammet'' olarak tanınan emekli imam Mehmet Doğan'ın bulunduğu bazı isimlere dava açılmıştı. Halen devam eden davada Doğan’ın da aralarında bulunduğu 5 sanık 17 ay tutuklu yargılandıktan sonra 2011 yılı Mayıs ayında Özel Yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye edilmişti. Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasının ardından dava Bakırköy Adliyesi 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler