Susuzluk bakın vücuda neler yapıyor?

Uzmanlar, susuzluğun yorgunluk ve uykusuzluk gibi belirtilere neden olduğunu söylüyor. Eğer sıklıkla başınız ağrıyorsa bunun da en önemli nedeni yine susuzluk...

Susuzluk bakın vücuda neler yapıyor?
- A +

 

Havaların ısınmasıyla birlikte vücudumuzun da su ihtiyacı artıyor. Susuzluğun yorgunluğa, uykusuzluğu hatta baş ağrılarına neden olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, gün içerisinde en ihmal edilen içecekler arasında su geldiğini belirterek konuyla ilgili bilgi şu bilgileri verdi:

SU İÇMEYİ İHMAL EDERSENİZ...


“Vücudumuzun yüzde 50-60’ı su iken su içmeyi ihmal edersek vücudumuz bunlara nasıl tepkiler verir? Birçoğumuz  gün içerisinde baş ağrısı yaşarız. Bunu stres, yorgunluk, uykusuzluk veya hastalık gibi nedenlere bağlarız. Gün içerisinde sıklıkla baş ağrısı çekiyorsanız bunun en temel nedeni su içmemenizdir. Normal koşullarda idrar renginin saydam veya hafif bulanık ama açıkrenk olması gereklidir. Eğer koyu sarı renkte idrarınız var ise siz kesinlikle yeterli miktarda su içmiyorsunuz. Bu nedenle bir an evvel su içmeye başlamalısınız. Çok kısa bir zaman sonrasında idrarınızın normal rengine döndüğünü göreceksiniz.

AZ SU TÜKETİMİ KABIZLIK NEDENİ


“Bağırsak hareketinin yavaşlamasının birçok etmeni vardır. Bunlar içerisinde yeterli miktarda besin tüketmemek, hareketsiz yaşam, stres, posası yüksek besinlerin tüketilmemesi, genetikfaktörler ve en önemlisi su içmemektir. Yeterli miktarda su içilmediğinde dışkı bağırsak içerisinde çok yavaş ilerler ve kabızlık meydana gelir.

SÜREKLİ YORGUNLUK YARATIYOR


İnsanların sıklıkla şu şikayette bulunur. 'Otururken veya yatarken bir an ayağa kalkınca başım dönüyor.’ Eğer böyle bir şikayetiniz varsa yeteri kadar su içmiyorsunuz anlamına gelmektedir. Bu nedenle en kısa zamanda içtiğiniz su miktarını artırmalısınız. Su vücudun yakıtıdır. Eğer yeterli miktarda su içmiyorsanız vücudunuza yeterli yakıtı almıyorsunuz anlamına gelir. Bu durumda gün içerisinde sürekli yorgunluk hissetmek normal bir hale gelir.

SU TÜKETİM MİKTARI KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR


İçilmesi gereken su miktarı kişiden kişiye göre değişmektedir. Eğer yeterli miktarda su içmiyorsanız bir anda su içmeyi ciddi oranda arttrırsanız midenizin bulanması kaçınılmaz bir durumdur. Bunu yaşamamak için yavaş yavaş su içme miktarını artırabilirsiniz çünkü bu durumda bir alışkanlıktır ve bir anda oturması mümkün değildir.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler