Sürücülere Ramazan tavsiyesi

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın sürücüleri uyararak, hoşgörü ayı olan Ramazan’da, sürücülerin birbirlerine karşı daha toleranslı ve saygılı olmalarını, aşırı hızdan kaçınmalarını ve trafik kurallarına harfiyen uyulmasını tavsiye etti.

Sürücülere Ramazan tavsiyesi
- A +

 

Yola çıkacak olanları daha dikkatli olmaya davet eden TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, yazılı açıklamasında, “Ülkemizde okullar kapandı, üniversite sınavları tamamlanıyor. Artık herkes yaz tatili için yollara düşerken, Ramazan ayını memleketlerinde geçirmek isteyen yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da eklenmesiyle yollar bir hayli kalabalık. Ramazan ayında oruç nedeniyle çoğu insanda kan şekeri düşmekte, açlık, susuzluk ve yorgunluğa bağlı olarak reflekslerin yavaşlaması ve dikkat dağılmasına karşı sürücüler her zamankinden fazla dikkatli, sabırlı ve duyarlı olmalıdır. Sürücüler iftara yetişmek için acele ederek, kendilerini ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemelidir. Trafik kazalarında ilk 4 ayda günde ortalama hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı 8 kişiye düşmüşken, tatil dönemlerinde bazen iki katına kadar vatandaşımızın hayatını kaybettiğini görüyoruz. Hiç değilse Ramazan ayı boyunca trafik kazalarından dolayı üzücü haber almak istemiyoruz. Bu mübarek ayda sürücüler birbirlerine karşı daha hoşgörülü ve saygılı olmalıdır. Aksi halde beklenmedik can yakan kazaların olması, tatsız olayların yaşanılması kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

“UYKUSUZ ARAÇ KULLANMAYIN”

Apaydın, Ramazan ayında vatandaşlarımızın aşırı sürat yapmamaları, uykusuz ve yorgun araç kullanmamalarını da isteyerek, şunları kaydetti: “Bu günlerde tatile gidiş ve dönüşler yoğunlaşarak trafik artıyor. Bu kazaların büyük sebebi, yoğun yağışlar, aşırı nem oranının artmasından etkilenen sürücülerin dikkatinin dağılmasına bağlı olarak trafik kurallarına uymamak ve aşırı hız olarak görülüyor. Mecbur kalmadıkça öğle sıcaklarında yola çıkmayınız. 2015 yılının ilk dört ayında meydana gelen 120 bin 386 ölümlü ve yaralanmalı kazada 887 vatandaşımızı kaybetmemize, 77 bin 352 kişinin de yaralanmasına neden olan sürücü kusurlarının başında, yüzde 34 gibi yüksek oranda aracımızın hızını yol, hava durumu ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak geliyor. Sabırsızlık ve yorgunluktan dolayı, yolculuğun sonuna doğru, varılacak noktalara yakın yerlerde daha çok kaza yapılıyor.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler