Suriyelilerin umudu Türkiye

Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmalar nedeniyle zor günler geçiren Suriyeliler, varlarını yoklarını geride bırakarak, umut olarak gördükleri Türkiye'ye sığınıyor.

Suriyelilerin umudu Türkiye
- A +

 

Terör örgütü DAEŞ ile Kürt gruplar arasında süren çatışmalar ve koalisyon uçaklarının bombardımanlarını arttırması nedeniyle doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalan Suriyeliler, çok sayıda akrabalarının da geldiği kardeş ülke Türkiye'ye sığındı.

Akçakale ilçesine bağlı Zenginova Mahallesi'nde oluşturulan noktadan Türkiye'ye giriş yapan sığınmacılar, minibüslerle Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) görevlilerince oluşturulan kayıt merkezine götürülerek kayıtları yapıldı.

Suriyeli Muhammed Halaf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede süren çatışmalar dolayısıyla canlarını zor kurtardıklarını belirterek, 3 gündür aç ve susuz bir şekilde Türkiye'ye alınmayı beklediklerini söyledi.

Çatışmalar nedeniyle evlerinin yıkıldığını, korkularından sadece elbiselerini alarak Türkiye'ye sığındıklarını belirten Halaf, "Bizi kimse vatanımızdan kovmadı ancak uçakların bombaları ile DAEŞ ve Kürt gruplar arasında süren çatışmaların ortasında kaldık. Üç ateş arasında kalınca neyimiz varsa geride bırakarak Türkiye'ye sığındık. Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Bizi kabul ettiler ve bize iyi davrandılar" dedi.

Halil Halaf da çatışmalar nedeniyle evlerini ve tüm varlıklarını kaybettiklerini ifade ederek, eşi ve çocuklarının ölmesinden korktuğu için vatanını terk etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Türkiye'yi "emin ve güvenilir" bir ülke olduğu için seçtiklerini aktaran Halaf, Türk yetkililerine minnettar olduklarını kaydetti.

Emine Faris ise çatışmalar bir tarafa uçakların yaşadıkları bölgeleri sık sık bombalaması nedeniyle ülkelerinde yaşamanın zorlaştığını, bu nedenle de kendilerine en yakın dost ülke gördükleri Türkiye'ye kaçtıklarını ifade etti.

Mustafa Abdullah da tek varlığı olan evini de son çatışmalarda kaybettiğini söyledi.

Bunun üzerine ailesini de alarak Türkiye'ye geldiklerini belirten Abdullah, "Vatanımı terk etmeyi düşünmüyordum ancak son olayların ardından istemesem de evimi toprağımı bırakmak zorunda kaldım. Bu şartlarda artık Suriye'ye dönmemiz çok zor görünüyor" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler