Stat katliamı davasında 11 kişiye idam cezası

Mısır’da 2012 yılında El-Ehri ve El-Masri futbol takımlarının karşılaşmasında taraftarların sahaya inmesiyle 74 kişinin öldürüldüğü katliamın sorumlusu 11 kişiye idam cezası verildi.

Stat katliamı davasında 11 kişiye idam cezası
- A +

 

Port Said stadyumunda 2 Şubat 2012’de gerçekleşen futbol karşılaşmasının ardından çıkan kavgada 74 kişi ölürken pek çok kişi yaralanmıştı. Kavga ülkenin başkenti Kahire’ye de sıçramış ve 16 kişinin ölmesine neden olmuştu. 73 kişinin yargılandığı davada 40 kişi 15’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Polislerin yerel futbol kulübü El-Masri taraftarlarının Kahire takımı El-Ehri takımına saldırmasına izin verdiği kaydedilmiş ve Port Said kentinin eski polis şefine 5 yıl hapis cezası verilmişti. Fakat mahkeme 2014’ün Şubat ayında davanın yeniden görülmesi kararını almıştı.

73 kişinin yargılandığı davada mahkeme daha önce aralarında El Masri kulübünün 3 yöneticisinin de olduğu 11 kişinin idamını istemişti. Sonrasında ise kararlar onay için Baş Müftülüğe gönderildi. 30 Mayıs’ta sonuçlanması beklenen davada karar bugün açıklandı. Haklarında idamları istenen 11 kişinin cezaları onandı.
Mısır'da "Port Said katliamı" adı verilen olay, ülke futbol tarihinin en büyük faciası olarak nitelendiriliyor. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler