Sosyal medya yıkılıyor

Euro Bölgesi liderleri Yunanistan konusunda anlaştı ancak Almanya’nın anlaşma öncesi sert tavrı ve fonun denetiminin AB denetiminde olması sosyal medyayı salladı. Twitter’da #ThisIsACoup (#bubirdarbedir) hashtag’i ilk sıralara yerleşti. 

Sosyal medya yıkılıyor
- A +

 

Euro Bölgesi liderlerinin 17 saat süren Yunanistan zirvesinde, Atina'ya üçüncü kurtarma paketi konusunda anlaşma sağlandı. 50 milyar Euro’luk dev bir fonu kapsayan anlaşmada fonun kontrolünün tamamen Avrupa Birliği denetiminde olması ve Almanya’nın anlaşma öncesi sert tavrı ise sosyal medyada yankılandı.

'3. DÜNYA SAVAŞI BANKALARLA...'

Twitter’da #ThisIsACoup (#bubirdarbedir) hashtag’i Nobel ödüllü ekonomist ve New York Timesköşe yazarı Paul Krugman’ın da paylaşımının ardından dünyada ilk Türkiye’de de 6. sıraya yerleşti.

Tweetlerde ‘1. Dünya Savaşı silahlarla, 2. Dünya Savaşı tanklarla, 3. Dünya Savaşı ise Bankalarla…’ gibi paylaşımlar dikkat çekiyor.

DÜYUN-U UMUMİYE BENZETMESİ

Öte yandan sağlanacak fonun AB denetiminde olması ise yurt içinde ‘Düyun-u Umumiye’ benzetmesine neden oldu.

Düyun-u Umumiye Osmanlı’nın dağılma döneminde 1881-1939 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun dış borçlarını denetleyen kurumdur.

II. Abdülhamit döneminde kurulmuştur. Sözcük, ‘Genel Borçlar’ anlamına gelir. Düyun-u Umumiye kurulduğu yıldan itibaren, Osmanlı İmparatorluğu'nun ekonomik ve mali yaşamı üzerinde etkili bir rol oynamıştır.

 
 
 MİLLİYET
 

İlgili Haberler