Sosyal Belediyecilik'te de öncüyüz

Bursa.com'un en çok izlenen programı Bursa'nın Öncüleri'nin bu haftaki konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ydi. Altepe, Sosyal Belediyecilik hakkında bilgiler verirken, evde hasta bakım hizmetlerinin yakın zamanda tüm Bursa'da hizmet vereceğini ifade etti.

Sosyal Belediyecilik'te de öncüyüz
- A +

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlamında örnek olduğunu belirterek, evde hasta bakım hizmetlerinden ihtiyaç sahiplerine yardıma, afete maruz kalan şehirlere destekten yurtdışında yaşayan soydaşlara kadar elinin uzandığı her noktada sosyal belediyecilik faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti.

Bursa.com’un en çok izlenen programlarından Bursa’nın Öncüleri, her hafta olduğu gibi Bursa’nın önde gelenlerini okuyucusuyla buluşturmaya devam ediyor. Bursa’nın Öncüleri programının bu haftaki konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ydi. Başkan Altepe, sosyal belediyecilik faaliyetlerini anlattı. “Yaşlısından gencine, çocuğundan hanımına, engellisine kadar tüm insanlarımızın dertleriyle, sıkıntılarıyla ilgilenmek, onlara çözüm bulmak; toplumun sosyokültürel yaşam seviyesinin yükseltilmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesi, bizim başlıca görevimizdir” diyen Altepe, toplumda sosyal dengenin, sosyal adaletin sağlanması ve refah seviyesinin tüm toplumda yaygınlaştırılması konularında belediyelere çok görevler düştüğünü hatırlatarak, Büyükşehi Belediyesi’nin, bu konuyla ilgilenen 1000’i aşkın personeli olduğunu söyledi.

EVDE BAKIM HİZMETİMİZ TÜM BURSA’YA YAYILACAK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir’in sosyal belediyecilik alanında da varlığını hissettirdiğini vurgulayarak, “2010’da hizmete başlattığımız evde hasta bakım hizmetlerini 5 yıldır başarılı bir şekilde yürütüyoruz. Bu hizmetimizden, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlar faydalanıyor. Bu hizmetle, evlerinde bakımı yapılan hastaların hastanede yatmalarının da önüne geçmiş oluyoruz” dedi.
Başkan Altepe, evde hasta bakımı kapsamında verilen hizmetleri anlatarak, “Evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan hasta, yatalak, engelli ve yaşlılara ulaşarak bir veri tabanı oluşturuyoruz. Hasta yakınlarını, hasta bakımı konusunda eğiterek, Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’müz ile birlikte bu hizmeti verdiğimiz ihtiyaç sahiplerinin, diğer ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Hasta şeker takibi, yara bakımı, enjeksiyon gibi bakım hizmetlerini yapıyoruz. Fizik tedaviye ihtiyacı olan hastalarımızın tedavilerinin, fizyoterapist eşliğinde evde yapılmasını sağlıyoruz. Hastalara psikologlarımız aracılığıyla psikolojik destek de veriyoruz” diye konuştu.

ŞEHİR İÇİ ŞEHİR DIŞI HASTA NAKİL HİZMETLERİ

Başkan Altepe, evde bakım hizmetinin bütün ilçelere yayılacağına işaret ederek “4 yıl boyunca 7 merkez ilçede toplam 47 personel ve 16 araçla evde bakım hizmetlerini yürüttük. 2015 yılı itibariyle de bu hizmetlerimizi 17 ilçede 102 personel, 36 araç ve 10 ambulansla gerçekleştirmeye başladık. Doktorlarımız, hemşirelerimiz, psikologlarımız, fizyoterapistlerimiz, fizik tedavi uzmanlarımız, sosyologlarımız, bakım destek personelimiz, sağlık destek personelimiz ve bilgi işlem personelimizle gerçekleştirdiğimiz hizmetleri tüm Bursa’ya yayacağız” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, evde hasta bakım merkezinin Nilüfer Vadisi Doğa Parkı Abdal Köprüsü yanında hizmet verdiğini hatırlatarak, vatandaşların merkeze 247 53 56 ve 247 01 11 numaralı telefonlardan ulaşılabileceğini belirtti. Ayrıca 221 60 60 numaralı telefondan Büyükşehir Belediyesi’ne hasta nakil talebinde bulunan hastanın, şehir içi ve şehir dışı olmak üzere hasta nakil ambulansıyla taşınacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ