“Sokağa çıkan kadın ve çocuklara rastgele ateş ederek öldürüyordu”

Kobani'de öğleden sonra birkaç farklı noktada peş peşe patlamalar meydana geldi.

“Sokağa çıkan kadın ve çocuklara rastgele ateş ederek öldürüyordu”
- A +

 

Türkiye tarafından da duyulan patlama sesinin ardından yükselen dumanlar Suruç'tan da görüldü. Patlamaların YPG mensuplarının IŞİD militanlarını hedef aldığı noktalara yapılan havanlı saldırıdan kaynaklandığı öne sürülürken, bu gelişmeler sınır hattındaki vatandaşlar tarafından da meraklı gözlerle izlendi.

KOBANİ’DE YARALANANLAR YAŞADIKLARINI ANLATTI

IŞİD’in dün Kobani’ye araçla düzenlediği bombalı intihar saldırı ve çatışmalarda yaralanan Suriyeli’lerin Suruç ve Şanlıurfa’daki hastanelerde tedavileri sürüyor. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaralıların büyük bir bölümünün vücudunda yanıklar bulunuyor.
Çatışmada yaralananlar, yaşadıklarını anlattı. Yaralılardan Ali Ömer, sahurdan sonra uyumak için hazırlık yaptıkları sırada patlama meydana geldiğini anlatarak, şöyle dedi: “Bizler evde yeni sahurumuzu yapıp uyumaya başladığımız sırada bir anda büyük bir patlama ile ardı ardına silah sesi duyduk. Dışarı çıktığımızda YPG elbisesi giymiş kişilerin sivillere ateş ettiklerine şahit olduk. Daha sonra bu gruptaki kişiler, sokağa çıkan kadın ve çocuklara rastgele ateş ederek öldürüyordu. O sırada benimde omuzuma bir kurşun isabet ederek yaralandım. Yaklaşık 5 kilometre yürüdükten sonra sınır hattından ambulansla bizleri hastaneye kaldırdılar. Sokaklar ceset ve yaralılarla doluydu.ö
Patlama sırasında oğluyla birlikte tarlada biçer üzerinde çalıştığını söyleyen Cihangir Hindar ise “Biz sahurumu yaptıktan sonra biçerle tarlada çalışıyorduk. O sırada büyük bir patlama oldu. Kısa sürede etrafa saçılan kıvılcımlar tarlada yangına neden oldu. Bir yandan kendimizi alevlerden korumaya çalışırken, bir yandan da bize YPG kıyafeti giymiş kişiler kalaşnikoflarla ateş açıyordu. Benim ailemden ve mahalle sakinlerinden bazılarının öldüğüne şahit oldum. Ben ve oğlum kendi imkanlarımızla sınıra gelip bizi hastaneye getirdiler. Şu anda ameliyat oldum. Sağ olsun Türkiye’deki doktorlar bizlerin yarasını sardıö diye konuştu.

Yorum Ekle