Socar CEO'su Yavuz, "Mesajlarım yerini buldu"

Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, Twitter'daki kişisel sayfasında, "Gelen CV'leri çöpe atıyorum kapım üniversitelilere kapalı" diye paylaşımda bulunarak YÖK'ü eleştirmesi sonası başlayan tartışmalar üzerine yeni paylaşımlarda bulundu. Mesleki eğitimin önemine dikkat çekmek istediğini belirten Yavuz, "Amaç hasıl oldu ve son derece pozitif geri dönüşler aldım. Mesajlarımın yerini bulduğunu görmekten çok mutlu oldum. Sorunlarımızı üstünü örterek çözemeyiz" dedi.

Socar CEO'su Yavuz, "Mesajlarım yerini buldu"
- A +

 

Twitter'daki kişisel sayfasından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na (YÖK) yönelik sert eleştirilerde bulunan Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, "Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik" ifadeleriyle başladığı paylaşımları, tartışmalara yol açtı. YÖK'ün aileleri ve çocukları kandırdığını ileri süren Yavuz, üniversiteyi bitiren milyonlarca gencin olduğunu ancak nitelikli iş gücü bulunmakta zorluk çektiklerini belirtmişti. Gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğini de kaydeden Yavuz, "Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı. Ailelere sesleniyorum, Sitcom üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar. Anadolu'nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere? Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum. YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım üniversite mezunlarının CV'lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira. Gecekondu üniversiteler kuruluyor. Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim. Meslek Yüksek Okulları (MYO) ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır. Eğitim planlaması en önemli meselemizdir. YÖK sürdürülemez bir düzen kurdu. Kaynaklarımız heba oluyor, yazık oluyor. Radikal reformlar yapılmalıdır. Sanayici olarak bir gün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaçlarımız nelerdir diye. Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada. YÖK Sitcom Üniversitelere izin vermemelidir artık" diye paylaşımlarda bulunması bazı kesimler tarafından desteklenirken, bazıları tarafından da eleştirmişti.

YAVUZ, "AMAÇ HASIL OLDU"

Tartışma yaratan sözlerinin ardından yine Twitter'daki sayfasından yeni açıklamalarda bulunan Yavuz, nitelikli ara işgücü ve kaliteyi merkezine alan bir üniversite eğitiminin olmazsa olmazları olduğuna değindi. Mesleki eğitimin önemine dikkat çekmek istediğini aktaran Yavuz paylaşımlarında, "Sevgili gençler, YÖK uygulamalarını eleştirmek için yazdıklarım, son derece etkili bir tartışmayı başlattı; Amaç hasıl oldu ve son derece pozitif geri dönüşler aldım. Sevgili gençler, ne yapıyor iseniz yapın ama hep en iyisini yapın. Amacım gençlerimizi üzmek değil, eğitim meselelerimize çözüm odaklı katkıda bulunmaktır. Bizler için değerlisiniz, geleceğimiz sizlere emanet. Mesajlarımın yerini bulduğunu görmekten çok mutlu oldum. Sorunlarımızı üstünü örterek çözemeyiz. Puanınız devlet veya kaliteli eğitim sunan özel üniversitelere yetmiyor ise, MYO'ları tercih edin. İş bulma şansınız çok daha yüksek olur. Üreten, muasır medeniyeti aşmış bir Türkiye için meslek eğitimi şart. Tercihlerinizde bol şans diliyorum sizlere" ifadelerini kullandı. Yavuz'un bu paylaşımları bazı takipçilerinden destek buldu, bazı takipçilerinin ise tepkisini çekti.

İşte o paylaşımlar;

Yorum Ekle