Sisi Merkel'in yanında protesto edildi

Mısır'da darbeyle yönetime gelen Cumhurbaşkanı Sisi, Almanya'da Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında genç bir gazeteci tarafından protesto edildi.

Sisi Merkel'in yanında protesto edildi
- A +

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mısır'da darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettha es-Sisi ile bir araya geldi.

Başbakanlıkta Merkel ile Sisi arasında yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısının sonunda genç gazeteci Fagr Eladly Sisi'yi protesto etti.

Merkel ve Sisi kürsüden ayrıldığı sırada Almanya'da çalışan gazeteci Eladly soru sormak istedi.

Eladly, soru sormasına izin verilemeyince "O bir katil" diye slogan attı ve Rabia işaretini gösterdi. Bunun üzerine Mısır'dan gelen basın mensupları ile delegasyon üyeleri koro şeklinde "Yaşasın Mısır" diye bağırdı. Genç gazeteci daha sonra korumalar tarafından salondan çıkarılırken, Merkel ve Sisi de hızla olay yerinden ayrıldı. Eladly'nin aynı zamanda üniversite öğrenci olduğu belirtildi.

Basın toplantısında ise Sisi, Merkel'e çeşitli konularda Mısır'ın bakış açısını  anlattığını belirterek, Almanyaile işbirliğini derinleştirmek istediklerini söyledi.

Mısır'daki idam cezalarına da değinen Sisi, "Sizin, bizim saygı duyduğumuz bir perspektifiniz var. Bizim de sizin saygı duymanız gereken bir perspektifimiz var. Bunu Şansölyeye anlattım" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, "2 yıl önce sizin bugün durduğunuz yerde Mursi durmuştu. Ona karşı idam cezası kaldırılırsa memnuniyet duyar mısınız" şeklindeki soruya karşılık Sisi şunları kaydetti:

"Almanya ve Avrupa açısından idam cezalarıyla ilgili sorununu anlayabiliyorum. Ancak  (Mursi'ye verilen idam cezası) kararın mahkemenin birinci aşamasında verildiğini vurgulamak istiyorum. Yani daha üst mahkemeler var. Bu konuda ne yapabileceğimi söylemek istemiyorum. Sürecin devam etmesine izin verelim. Ne olacağını zamanı geldiğinde göreceğiz"  diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler