evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyatSınırı geçmek isterken yakalandılar

Irak’ta geçen yıl IŞİD’in saldırdığı Sincar’dan (Şengal) kaçarak geldikleri Diyarbakır’da kampa yerleştirilen Ezidilerden oluşan 250 kişilik grup Kapıkule Sınır Kapısı’na dayandı. Diyarbakır’dan kaçarak Edirne’ye gelen Iraklı Ezidileri, jandarma ekipleri Kapıkule’ye 3 kilometre kala yakaladı.

Sınırı geçmek isterken yakalandılar
- A +

 

Diyarbakır’da bulunan kamptan ayrılarak, Bulgaristan’a geçmek için bölgeden 5 otobüsle ayrılan ve aralarında çocuk ve yaşlılarında bulunduğu yaklaşık 250 kişilik, jandarma ekipleri tarafından Kapıkule Sınır Kapısı’na yaklaşık 3 kilometre kala yakalandı. 25 saatlik bir yolculuğun ardından Kapıkule Sınır Kapısı’na ulaşan Ezidiler, burada Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından durduruldu.

Edirne İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerce Kapıkule Sınır Kapısı’na 3 kilometre kala durdurulan 5 otobüsten indirilen ve aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu yaklaşık 250 kişilik grup sınır kapısına yakın bir bölgede kontrol altına alındı.

Jandarma ekipleri tarafından tekrar kamplarına dönmeleri için ikna edilmeye çalışan Iraklı Ezidi grubunun bölgede bekleyişleri sürüyor.

"FAZLA BİR ŞEY SÖYLEMEYE GEREK YOK, KAMPLARINA DÖNECEKLER"

Olay üzerine Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan bölgeye gelerek Ezidilerle görüştü.

Ezidiler’in temsilcileriyle görüşen Vali ve belediye başkanı bir süre sonra bölgeden ayrıldı.

Olay yerine gelen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, burada açıklama yapacak bir durumun olmadığını her şeyin ortada olduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak bakanlıkla görüşmelerin yapıldığını belirten Şahin şunları söyledi: “Kendi kamplarına dönecekler. Mardin Nusaybin’deki kamplarına dönecekler. Fazla bir şey söylemeye gerek yok. Görüyorsunuz dönecekler.”

Devletlerin bir kuralı olduğunu ifade eden Şahin, “Pasaportları yok, bir şeyleri yok. Nereye gidecekler. Sesini duyuracaklar. Böyle ses duyurulmaz ki. İkna olacaklar inşallah. Ama siz de buradan uzaklaşın ki, o zaman bunlar daha fazla şey yapıyor. Lütfen siz de uzaklaşın ki bizi memnun edersiniz. Bunlar inşallah yarın buradan uzaklaşmış olacaklar. Bu gece gidecekler” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler