Sınırda sıcak saatler!

Akçakale sınırında bekleyen Suriyelelerin girişine izin çıktı. IŞİD'in Türkiye'ye geçişlerine izin vermemesi üzerine sınırdaki tel örgüleri geçerek bölgedeki hendeğe gelen Suriyeliler, kontrollü şekilde Akçakale Sınır Kapısı'na alınmaya başlandı. Asker gelenlere su ve bisküvi ikram etti.

Sınırda sıcak saatler!
- A +

 

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü yetkilileri ise tahminen 2 bin 500 kişinin geleceğini belirtti. Sınırda dün görüntülenen IŞİD militanları ile ilgili de açıklama yapıldı, 'etnik temizlik'ten kaygı duyulduğu belirtildi.

AFAD ekiplerince burada oluşturulan noktaya alınan sığınmacıların üst araması yapılıyor ve beraberindeki eşyalar x-rayden geçiriliyor. Kayıt işlemleri yapılan Suriyelilerin, daha sonra sağlık kontrolleri ve aşı işlemleri tamamlanıyor. Sığınmacılardan isteyenler Türkiye'deki akrabalarının yanına, kalacak yeri olmayanlar ise AFAD'ın kamplarına yerleştiriliyor. Mehmetçik, geçişler sırasında sığınmacılara yardım ederken, Türk Kızılayı, AFAD ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ekipleri Suriyelilere su, bisküvi ve çorba ikramında bulunuyor.

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Ankara ile yapılan görüşmelerin ardından girişe izin çıktığını söyledi. Ayhan, Türkiye’ye alınması kabul edilen Suriyeliler’in gümrük kapısından geçmesinin planlandığını, ancak IŞİD örgütünün bunu kabul etmediğini, Suriyeliler’in nereden alınacağına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Bu açıklamanın hemen ardından, saat 17.15 sıralarında, binlerce Suriyeli, Akçakale Sınır Kapısı’na doğru yaklaşmaya başladı. Bu sırada Suriyeliler’in sınır kapısına doğru geldiğini gören Türkiye tarafındaki çoğunluğu onların akrabası yüzlerce kişi de sınır tellerinin olduğu bölgeye gitti. Suriyeliler, telleri yıkarak Türkiye tarafına geçmek istedi. Kargaşaya asker müdahale etti.

GEÇİŞ BAŞLADI

Sınırda bekleyen ve Türkiye’ye alınmasına karar verilen binlerce Suriyelinin saat 17.15’ten itibaren bir anda sınıra yüklenmesiyle çıkan kargaşa üzerine durdurulan geçiş, bir saat sonra düzen sağlanarak yeniden başladı.

Geçişler, Akçakale Sınır Kapısı’nın hemen yanında tel örgüler kaldırılarak açılan koridordan düzenli bir şekilde yapılıyor. Kayıtları yapılarak Türkiye’ye alınan Suriyeliler, Gümrük Alanı’nda hazırlanan yere götürülüyor. Türkiye’ye alınan Suriyelilerden akrabası olanlar onların yanına, diğerleri kamplara gönderilecek.

SU VE BİSKÜVİ İKRAM EDİLDİ

Suriyelilerin geçişlerine akşam saatlerinden itibaren izin verilmesinin ardından yüzlerce kişi arasındaki çocuk ve yaşlılara askerler yardımcı oldu. Askerlerin su içirdiği Suriyelilere, Akçakale’deki kayıt işleminin ardından su ve bisküvi ikram edildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler