Sınırda IŞİD ve Türk bayrağı yan yana

Gaziantep'in Suriye sınırındaki Karkamış İlçesi'ndeki sınır kapısın ile hemen karşısındaki Suriye'nin Cerablus ilçesinde Türkiye ile IŞİD bayrağı 30 metre mesafede dalgalanıyor.

Sınırda IŞİD ve Türk bayrağı yan yana
- A +

 

30 metre aralıklı bayraklar görenleri şaşırtırken, sınır hattında güvenlik önlemleri ise en üst seviyede tutuluyor.
Karkamış'ın hemen karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentine bağlı 17 bin nüfuslu Jarabulus ilçesi iç karışıklığın ardından 2012 yılında muhalif güçlerin eline 2014 yılının ilk günlerinde ise IŞİD denetimine geçti. IŞİD denetimine geçmesinin ardından Türkiye, güvenlik gerekçesiyle Karkamış Sınır Kapısı'nı kapattı.

PYD'NİN HEDEFİNDEKİ İLÇEYE HENDEKLER KAZILIYOR

IŞİD'in denetimine geçmesinin ardından nüfusu birkaç bine inen Jarabulus, son zamanlarda PYD'nin hedefi haline geldi. Son olarak Kobani'nin ardından Telabyad'ı ele geçiren PYD'nin silahlı kanadı yeni hedefini Cerablus olarak belirledi. Bu gelişmenin ardından IŞİD militanları Jarabulus'un etrafına iş makineleriyle hendekler kazmaya başladı. Hendeklerin kazıldığı Jarabulus'ta ayrıca IŞİD militanları olası geçiş noktası olarak belirlediği bölgelere patlayıcı döşedi.

TÜRKİYE İLE IŞİD BAYRAKLARI 30 METRE MESAFEDE

Karkamış Sınır Kapısı'nın bulunduğu bölgedeki direkte asılı Türk bayrağının dalgalandığı noktanın 30 metre uzağındaki Jarabulus topraklarındaki bir direkte ise IŞİD bayrağı dalgalanıyor. 2 bayrağı yan yana görenler durumu şaşkınlıkla karşılarken, sınırın hemen yanındaki Çarşı Mahallesi'nde oturanlar ise duruma alıştıklarını ifade ederek, günlük yaşamlarına devam etti.

GECELERİ UÇAKLAR BOMBALIYOR

Öte yandan Cerablus'ta bulunan IŞİD hedefleri ise son zamanlarda ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından bombalanıyor. IŞİD militanlarının bulunduğu bölgelerin hedef alınması sınırın Türkiye tarafındaki Karkamışlıları ise tedirgin ediyor. Sürekli olarak uçakların bombalaması ve zaman zaman patlamaların yaşanması nedeniyle endişe içerisinde olduğunu anlatan vatandaşlar, "Geceleri huzurla uyumaya hasret kaldık. Tek isteğimiz biran önce Suriye'de baraşın sağlanması ve sınırda da bizlere huzurun gelmesidir" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler