Sınıra gelirken vuruldu

Rakka'ya bağlı Tel Abyad kentinde terör örgütü DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçtığı sırada silahla yaralanan kadın, Akçakale'de tedavi altına alındı.  

Sınıra gelirken vuruldu
- A +

 

Rakka'ya bağlı Tel Abyad kentinde terör örgütü DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçtığı sırada silahla yaralanan kadın, Akçakale'de tedavi altına alındı.

Tel Abyad'ın kontrolünü ele geçirmek isteyen DAEŞ ile Kürt gruplar arasındaki çatışmaların şiddeti kentin doğu kesiminde arttı.

Çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınma talep eden bir grup Suriyeli, Akçakale ilçesine bağlı Öncül Mahallesi'ndeki sınır hattından Türkiye'ye alındı.

Çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılar, sınırdan geçerek minibüslerle Akçakale Sınır Kapısı'ndaki kayıt merkezine, ardından da kamplara yönlendiriliyor.

Öte yandan 40 yaşındaki Sahva el-Muhammet'in sınıra doğru geldiği sırada Kürt gruplar tarafından silahla vurulduğu iddia edildi.

Ambulansla Akçakale Devlet Hastanesi'ne getirilen Sahva el-Muhammet'in yakını Halid el-Hasan, çatışmaların yoğunlaşmasıyla köylerindeki birçok kişinin Türkiye'ye kaçtığını söyledi.

Bazı köylülerin ise evlerinden çıkamadığını ve mahsur kaldığını anlatan el-Hasan, "Sınıra doğru gelirken arkamızdan Kürt gruplar ateş açtı o sırada Sahva ve birkaç kişi yaralandı. Yaralıları sırtımızda sınıra taşıdık ve buradan ambulanslarla hastaneye getirdik. Allah Türkiye'den razı olsun, sürekli kapılarını bize açtı. Türkiye olmasaydı toprak olurduk" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler