Sınır dışı edilen babanın 19 yıllık evlat hasreti

İş bulabilmek için 26 yıl önce Almanya’ya giden, burada yeni bir hayat kurarak evlenen ve bir çocuğu olan Cem Kahraman, 19 yıldır evlat hasretiyle yaşıyor. Kahraman, yıllardır görmediği kızı Elif’in Almanya’daki düğününe katılabilmek için hayırseverlerden destek bekliyor.

Sınır dışı edilen babanın 19 yıllık evlat hasreti
- A +

 

1989 yılında Mardin’den ayrılarak, büyük umutlarla Almanya’ya giden 43 yaşındaki Cem Kahraman, buraya yerleştikten 2 yıl sonra Alman uyruklu Sabine Schulze ile evlendi. Kahraman ve Schulze çiftinin evliliğinden iki yıl sonra Elif ismini verdikleri çocukları dünyaya geldi. Ancak Kahraman, bir süre sonra karıştığı bir kavga nedeniyle burada 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kahraman, kızı Elif’i de en son henüz bir yaşındayken cezaevinde gördü. Daha sonra cezaevinden çıkar çıkmaz sınır dışı edilen ve bir daha kızını görmeyen Kahraman, 19 yıldır yaşadığı evlat hasretini İHA’ya anlattı. 

“YABANCI DÜŞMANLIĞI NEDENİYLE SALDIRILAR OLUYORDU”
Almanya’da çok zor zamanlar geçirdiğini anlatan Kahraman, “Orada, yabancı düşmanlığı nedeni ile Türklere saldırılar oluyordu. Bana da yaşadığım bir semtte Alman gençler tarafından sataşma oldu. Kendimi savunmak isterken bir kişiyi yaralamıştım. Bu nedenle Almanya hapishanelerinde 4 yıl hüküm giydim. Cezam bittikten sonra sınır dışı edildim” dedi.

“FOTOĞRAFLARIYLA HASRET GİDERMEYE ÇALIŞIYORUM”
Sınır dışı edilip, memleketi Mardin’e döndükten 6 yıl sonra bir evlilik daha yaptığını belirten Kahraman, yaptığı evlilikten 3 çocuk sahibi olduğunu ifade etti. Ancak Almanya’da bıraktığı kızı Elif’e duyduğu hasretin gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Kahraman, Elif’i en son Almanya’da hapishanede gördüğünü ve umutla kızına kavuşacağı günü beklediğini kaydetti. Kızının hayali ile yaşadığını kaydeden Kahraman, “Bazen ona gidiyorum gibi oluyorum hayalimde. O anı yaşıyorum, ona sarılıyorum. Ama nasıl davranacağımı bilmiyorum. 19 senedir göremiyorum onu. Hayal etmeye çalışıyorum, fotoğraflarıyla hasret gidermeye çalışıyorum. Kızım Elif’i çok özlüyorum” diye konuştu.

“AĞUSTOS AYINDA DÜĞÜNÜ VAR, YANINDA OLMAK İSTİYORUM”
Belirli aralıklarla kızı ile ancak telefonda görüşebildiğini ve geçtiğimiz günlerde yaptıkları görüşmede kızının ağustos ayında düğününün olacağını öğrendiğini dile getiren Kahraman, şunları kaydetti:
“Kızım düğününde yanında olmamı istedi. Bu kızımı görmek için iyi bir fırsat. Kızım anlatılan şeylerin etkisinde kalarak Türkiye’ye yanıma hiç gelmedi. Kızım korkutulduğu için gelemedi. Türkiye’de kız çocuklarını baskı altında tuttukları, özgürlüklerinin engellendiği anlatılmış. Kızıma anlatılanlar aramızda bir duvar oldu. Düğününde yanında olursam duvarları yıkacağım. Düğününde olamazsam aramızdaki bütün bağlar kopar, artık kızımı görme şansım sona erer.”

“19 YILLIK HASRETİMİN BİTMESİ İÇİN YARDIM BEKLİYORUM”
Maddi imkansızlıklar yüzünden Almanya’ya gidemediğini, 43 yaşında olduğunu ancak hem psikolojik rahatsızlıklar hem de şeker hastalığı nedeniyle çalışamadığı için devletten aldığı maaş ile ailesini idame ettirmeye çalıştığını vurgulayan Kahraman, şöyle devam etti:
“Kızımı gidip görmem lazım, düğününde olmam lazım. Tek şansım bu düğüne gidebilmek. Almanya’ya gitmemi sağlayacak maddi imkan sağlanabilirse dünyanın en mutlu insanı olacağım. Maddi destek sağlandığında 19 yıllık evlat hasretim sona erecek. Hayırseverlerden bana yardımcı olmasını istiyorum.”

Yorum Ekle