Sınavlarda internet kullanımına izin geliyor!

İngiltere'de eğitim kurumlarında ulusal düzeyde yapılan sınavları düzenleyen kurulun başkanı, bu tür sınavlarda Google gibi arama motorlarının kullanılmasına er ya da geç izin verilmesi gerektiğini söyledi, ama kesin bir tarih vermedi

Sınavlarda internet kullanımına izin geliyor!
- A +

 

Sınav kurulu başkanı Mark Dawetold, üniversite öncesi eğitimde İngiltere'ye özgü GCSE ve A-Düzeyi sınavları yapılırken internet kullanımına izin verilmesinin, hem bugünün öğrencilerinin öğrenme biçimine, hem de gelecekte yapacakları işlerin doğasına uygun nolacağını kaydetti.

Dawetold, öğrencinin internet kullansa bile, belli bir temel bilgiye sahip olması gerekeceğini ve çünkü internette arama yapmak için nsınırlı bir zamanı olacağını da ekledi.

Eskiden de sınavlara kitap alınıp alınmayacağı tartışması yapıldığını hatırlatan Dawetold, "Bu daha ziyade bütün bilgileri kafanızın içinde biriktirmek yerine gördüğünüz şeyin ne anlama geldiğini anlamakla ilgili bir şey, çünkü modern dünyada işler de böyle yürüyor artık" dedi.

Dawetold önemli olanın öğrencilerin ellerindeki araçları ve onları nasıl kullanacaklarını iyi kavramaları olduğunu söylüyor. Diğer yandan İngiltere'de eğitimin kalitesinin düştüğü görüşünde olanlar, sınavlarda internet kullanımına izin verilmesine karşı çıkıyorlar.

EĞİTİM KALİTESİ DÜŞTÜ MÜ?
Gerçek Eğitim adlı kampanya grubunun sözcüsü Chris McGovern, "Bu ülkede temel eğitim standardlarında bir kriz yaşanıyor. 15 yaş grubundaki öğrenciler Çinli öğrencilerin üç yıl gerisinde, üniversiteler telafi kursları koymak zorunda kalıyor, birçok işveren yeni mezunların işe alınamayacak kadar niteliksiz olduğunu düşünüyor" diyor.
McGovern öğrencilerin internet kullanımında ustalaşmalarının ayrı bir şey olduğunu, konu coğrafya ya da tarih olduğunda öğrencinin bilgilerinin kafasına yerleşmiş olması gerektiğini söylüyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler