Şimdi tüketmenin tam zamanı...

Çok yıllık bir bitki olan semizotu tüketmenin şimdi tam vakti. Peki semizotunun faydaları neler?

Şimdi tüketmenin tam zamanı...
- A +

 

Yaz aylarının vazgeçilmezi, diyet listelerinin baştacı olan semizotunun faydalarını sizler için derledik. Pişirilerek ya da çiğ olarak tüketilebilen semizotunun sebzeler arasında en çok Omega-3 içerdiği belirtiliyor. Semizotunun faydalarını, içerdiği besin değerini ve semizotu yemeği tarifini haberimizde bulabilirsiniz. Omega 3 Yağ Asitleri: Hayvansal gıdalarda bulunan EPA, DHA ve bitkilerde bulunan ALA omega 3 yağ asitleri için tek kaynağımız tükettiğimiz besinler. Çünkü vücudumuz bu yağ asitlerini kendi kendine üretemiyor. Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımıza en önemli etkisi ise kandaki yağ oranını (trigliseridler) düşürerek kalp ve damar hastalıklarından korunmamızı sağlaması. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalarda omega 3 yağ asitlerinin depresyon, astım, dikkat eksikliği gibi sorunların görülme riskini azalttığı ve bu hastalıkların tedavi sürecine yardımcı olduğunun altı çiziliyor. Yine yapılan bilimsel çalışmalara göre yeterli miktarda omega 3 yağ asidi almak Alzheimer ve bunama gibi beyin fonksiyonlarında meydana gelen problemlerin ortaya çıkmasını önlüyor. Vitamin ve Mineraller: Semizotu başta C ve A vitamini olmak üzere pek çok vitamin (niasin, riboflavin, folat, B6 vitamini) içeriyor. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez mineralleri bakımından oldukça zengin bir sebze olarak öne çıkıyor.

DEMİR: Demir minerali, oksijenin vücut geneline taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kritik bir rol oynar. Demir eksikliği halsizlik başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ispanakla aynı oranda demir içeren semizotu demir eksikliğine karşı tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yer alıyor.

Antioksidan Etkisi: Antioksidan vitaminler olarak kabul edilen A ve C vitaminlerini bol miktarda içeren semizotu bu özelliğiyle "süper sebze" olarak bilinen ıspanaktan daha fazla antioksidan etkiye sahip.

SEMİZOTU: içerdiği yüksek oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir. Yaşlı, hasta ve diyet yapan kişiler için çok uygun bir sebzedir. Geleneksel olarak gut hastalığına, baş ağrısı ve bedendeki diğer ağrılara iyi geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, semizotunun sağlığa yararlı bu etkisinin varlığını doğrulamaktadır. Semizotunun, kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, kanı temizlediğini, bol idrar söktürdüğünü, kanı, üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini, böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor. Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, şişmanlara kilo verdirdiğini belirten uzmanlar, semizotu, yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler