SGK'dan kemoterapi ilaçları hakkında açıklama

SGK: Kemoterapi ilaçlarının hastanelerce temin edilmesi uygulamasına 1 Temmuz’da geçilecek. Kemoterapi ilaçlarının hastanelerde bulunmaması halinde eczanelerden temin edilmesinde kısıtlama yok

SGK'dan kemoterapi ilaçları hakkında açıklama
- A +

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan "2015 Yılı Götürü Bedel Üzerinden Hizmet Alım Protokolü" çerçevesinde, 01 Temmuz 2015 tarihinden itibaren tüm Sağlık Bakanlığı hastanelerinde kullanılacak olan kemoterapi ilaçlarının hastanelerce temin edilmesi uygulamasına geçilecektir" denildi.


"KEMOTERAPİ İLAÇLARININ HASTANELERDE BULUNMAMASI HALİNDE ECZANELERDEN TEMİN EDİLMESİNDE KISITLAMA YOK"
Kemoterapi ilaçlarının hastanelerde bulunmaması halinde eczanelerden temin edilmesinde kısıtlama olmadığına vurgu yapılan açıklamada, "Söz konusu ilaçlar, kemoterapi tedavisinde kullanılan tüm ilaçları kapsamamaktadır. Sağlık Uygulama Tebliği'de (SUT EK 4/H) yer verilen bu ilaçlar; yalnızca hastane ortamında damar yolundan uygulanması, özel koşullarda saklanması ile taşınması gereken ve tamamına yakını ithal olan ilaçları içermektedir. Söz konusu kemoterapi ilaçlarının Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bulunmaması halinde hastalarca eczanelerden ilaçların temin edilmesine ilişkin herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu şekilde temin edilen ilaçların bedelleri, SGK tarafından hastanenin alacağından mahsup edilecektir. Bu uygulama yoluyla; Hastaların, eczanelerden ilaç temini ve saklanması konusunda yaşadıkları sorunların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Hastanın kilogramına göre uygulanan ilaçların bir kutusunun tek bir hastaya fazla gelmesi nedeniyle; yeni uygulama ile bir hastadan artan ilaçlar diğer hastalara kullanılabilecektir. Bu durum, hasta faydasının arttırılması, artan ilaçlardan doğabilecek israfın önlenmesi açısından son derece önemlidir" ifadelerine yer verildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler