Seyyar satıcılar pazarcıları isyan ettirdi

Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Bülent Gür, üyelerinin sıkıntılarını Bursa.com okurlarına anlattı. Seyyar satıcılara tepki gösteren Gür, "Bu şehrin sokak ve caddelerini işgal eden bu kişiler ne vergi ödüyor, nede hijyen kurallarına uyuyor" dedi.

Seyyar satıcılar pazarcıları isyan ettirdi
- A +

 

Müzekker SUBAŞI/BURSA.COM

Bursa Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Bülent Gür ile pazarcıların durumu hakkında söyleşi gerçekleştirdik.

-Pazar yerleri ile ilgili sıkıntılarınız ne durumda?

GÜR: Pazar Yerleri İşletme Kooperatifi adı altında pazar yerleri haksız yere ellerimizden alınıyor. Yargıtay tarafından da onanan kararla Osmangazi Belediyesi'nin kanunsuz bir uygulama ile bizi mağdur ettiğini kanıtlanmıştır. Bu uygulama 5957 sayılı yasayla buna bağlı yönetmenliğe aykırıdır. Osmangazi Belediyesi'nin hukuka aykırı bir şekilde bizden aldığı pazar yerlerini odamıza kayıtlı olmayan, yani esnaf olmayanlara vererek gerçek esnaf arasında ciddi bir kaosa neden olmuştur. Yetkilileri bu konuda hukukun gereklerini yerine getirmeleri konusunda uyarıyoruz.

-Hal giriş ücretlerinin arttırılması pazarcıları ne yönde etkiledi?

GÜR: Pazarcılar olarak zor şartlarda geçimimizi sürdürüyoruz. Sabahın köründe gün ağrımadan vatandaşa ucuz meyve ve sebze satmak için yollara düşen pazarcılar birçok zorluklarla karşılaşıyor. Bunların en önemlisi hallere giriş ücreti. Geçtiğimiz günlerde hale giriş ücretlerinde ciddi bir artış yapıldı. Pazarcı hale her girişinde daha önce 3.50 TL yerine 20 TL ödüyor. Pazarcı çoluk çocuğuna 20 TL harçlık veremezken hale her girişinde bu ücreti ödüyor. Avrupa’nın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yor. Biz pazarcılar olarak bu ücretin tamamen kaldırılmasını istiyoruz.

-Son zamanlarda seyyar satıcılar gündemden düşmüyor. Seyyar satıcılar sizlerin de sorunu haline geldi. Neler söyleyecek siniz?

GÜR: Sokak ve caddeler kanunsuz bir şekilde pazar yerlerine dönüştürülüyor. Biz vergimizi ödeyen pazarcılar olarak bu kötü niyetli kişilerin vatandaşa meyve sebze satmasına şiddetle karşıyız. Bu şehrin sokak ve caddelerini işgal eden bu kişiler ne vergi ödüyor, nede hijyen kurallarına uyuyor. Biz bu konuda yerel yönetimi defalarca uyardık. Onlarda bize her zaman gerekeni yapacağız bizde bu konudan çok rahatsızız diye cevap vermelerine rağmen hiçbir girişimde bulunmuyorlar. Biz Bursa da yaklaşık 10 bin pazarcı olarak bu konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasına istiyoruz.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler