Serinlemek için doğru bilinen yanlışlar

Avrupa’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası, insanları serinlemek için harekete geçirdi. Uzmanlar ise sıcağa karşı alınması gereken önlemleri ve serinlemek için doğru bilinen yanlışları açıkladı.

Serinlemek için doğru bilinen yanlışlar
- A +

 

 Yaz mevsimi ile birlikte artan hava sıcaklığının ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için uzmanlar, serinlemek için doğru bilinen yanlışlardan uzak durulmasını istiyor. Uzmanlar, sıcağa karşı alınması gereken önlemleri ve doğru bilinen yanlışları şöyle açıkladı:

Kıyafet kurallarını gevşetin

İşyerleri kıyafet kurallarında taviz verebilir. Örneğin İngiltere’de İş Yeri Sağlığı ve Güvenliği Dairesi, işverenleri işyerlerini ‘makul’ bir sıcaklıkta tutmaya mecbur ediyor. Sendikalar da yöneticilere sıcak günlerde kıyafet kurallarını gevşetmeleri çağrısında bulundu.

Beyaz mı siyah mı daha iyidir?

Keten ve pamuklu kumaşlar teri emer, hava geçişine izin verir. İnsan eliyle yapılan polyester gibi kumaşlardan çok daha iyidirler. Zira bu tur kumaşlar nemi hapseder. Bunun sonucunda daha fazla rahatsız olursunuz ve sıcak alırsınız. Ancak iş renge gelince konu bu kadar basit değil. Dışarıda çok fazla doğrudan güneş ışınına maruz kalıyorsanız, beyaz giymek iyidir. Çünkü beyaz ısıyı diğer diğer renklerden daha iyi yansıtır. Isıyı çevreye yansıtır ve sizi serinletir.

Sıcak içecekler serinletir

Sıcaklarda susuz kalmamak gerekir. Yeterince su ya da meyve suyu gibi sıvı tüketmezseniz kendinizi kötü hissetmeye başlayabilirsiniz. Başağrısı ve yorgunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Güneş çarpması ölümlere bile neden olabilir. Ayrıca sıcak içecekler serinlemenize yardımcı olur. Sıcak içecekler vücut ısınızı artırır. Bu da terlemeye yol açar. Terlemek sizi serinletir. Çünkü nem buharlaşır ve vücudunuzun sıcaklığının bir kısmını alır.

Odanın durumuna göre perdeyi açın

Eğer perdeleriniz koyu renkli ve kalınsa sıcakta perdelerinizi açın. Aksi halde kumaş sıcağı içeri hapseder. Açık renkli perdeler güneş ışınlarını yansıtır. Bu yüzden perdeleri kapalı tutun. Camın dışına araba güneşliklerine benzer yansıtıcı koymak da serinlik için yararlı olabilir. Ayrıca bulunduğunuz oda dışarıdan daha serinse pencereleri kapatın ama oda dışarıdan daha sıcaksa o zaman penceleri açmak serinlemenize yardımcı olabilir.

Avrupa kavruluyor   

Avrupa, Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası ile kavruluyor. Kıtanın batısında sıcaklıklar rekor seviyelere ulaştı. İspanya’nın başkenti Madrid’de hava sıcaklığı 40 dereceye ulaştı, ülkenin en güneyindeki Cordoba’da termometreler 44 dereceyi gösterdi. Fransa’nın başkenti Paris’te ise  sıcaklık dün 39 dereceyi buldu. Halk, Eyfel Kulesi karşısındaki çimlerin üzerine yatıp güneş banyosu yaptı. Paris’in sokaklarında yağmurlu havalarda açılan şemsiyeler bu sefer güneşten korunma kalkanı haline geldi. İngiltere’nin güneyinde de sıcaklıkta rekor kırıldı, Londra 36 dereceyi gördü. Ülkede sıcaklık 30 derecenin üstüne çıktı. Gelecek hafta ise yağışlı hava bekleniyor.

Yazı tam anlamıyla yaşayacağız

Meteoroloji uzmanlarına göre, gelecek hafta Türkiye genelinde sıcaklar artacak, yaz tam anlamıyla hissedilecek. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, Türkiye’nin batısının nispeten serin olmasının nedenlerinden birinin Avrupa’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası olduğunu belirterek, öngördükleri hava sıcaklığıyla ilgili şunları söyledi: Gelecek hafta sistem biraz oynayacak. Serin olan batı bölgeleri salıdan  itibaren ısınacak. Marmara’da 31-32 dereceleri bulacak sıcaklık değerleri Ege’de ise 38-39 derecelere ulaşacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler