Serdar Kaşıkçılar Ensamble Tunus'u fethetti

Bursalı sanatçı Serdar Kaşıkçılar'ın kurduğu "Serdar Kaşıkçılar Ensamble" bir dizi konser vermek üzere Türk-Tunus Teşkilatının davetlisi olarak 20-25 Mayıs tarihleri arasında Tunus'a gitti.

Serdar Kaşıkçılar Ensamble Tunus'u fethetti
- A +

 

Tunus'un Kültür -Sanat Programı dahilinde Hammamet ve Tunus başkentinde konserler veren grup büyük beğeni topladı. Konserlerin başarı yansımaları başta Fransa, Atina, Avusturalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde görüldü. Yerel ve yaygın medyanın büyük ilgi gösterdiği Serdar Kaşıkçılar Ensambe konserlerinde, seyirciye Türk ve Arap müziğinin sevilen eserlerinden oluşan bir repertuar sunuldu.

21 Mayıs2015 tarihinde Hammamet Belediye Başkanı Raouf Jebnoun ve heyeti tarafından resmi törenle karşılanan grup ilk konserini Tunus'un eski liderlerinden Habib Burgiba tarafından 1959 yılında yaptırılan Hammamet Kültür ve Kongre Merkezi'nde verdi.

İkinci konser 23 Mayıs 2015 tarihinde Eski Tunus denilen la Caspha semtinde gerçekleştirildi. La Rachidia adındaki tarihi mekanın en önemli özelliği ise içinde Arap musikisi eğitimi veren bir Medrese Topluluğu’nunu barındırıyor olmasıydı. Ayrıca Serdar Kaşıkçılar Ensamble'nin konser verdiği günün, Arap müziğinin dünyaya açılmasının 80. yılı kutlamalarına denk getirilmesi de ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Birinci konserde olduğu gibi ikinci konserde de yoğun talepten dolayı seyircilerin yarısı konseri ayakta izlemek zorunda kaldı.

Rachidia Kültür Centrum'da verilen konser sonunda ayakta alkışlanan Serdar Kaşıkçılar Ensamble'nin izleyicileri arasında Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük de vardı. Serdar Kaşıkçılar Ensamble Türk ve Arap müziğinin birbirinden güzel eserlerini hakkıyla icra etmenin, Türkiye'yi en güzel şekilde, musikinin birleştirici özelliğiyle temsil etmenin mutluluğuyla Tunustan ayrıldı.

SERDAR KAŞIKÇILAR ENSAMBLE’DA KİMLER VAR?

Serdar KAŞIKÇILAR (Şef, vokal, keman), Filiz Başıbüyük (Vokal), Ebru Kale (Vokal), Ülker Tarcan (Vokal), Defne Tokay Kozanoğlu (Vokal), Hasan Semerkantlı (Vokal; Ritim), Ferruh Duşbudak (Vokal; Ritm), İlkin Tokay (Akordion), Hülya Dündar (Kanun), Gökalp Yüzlüer (Tanbur),

Serdar Kaşıkçılar 2008’de TRT İstanbul Radyosu'ndan ses sanatçısı ve koro şefi olarak emekli oldu. Sanat çalışmalarına Avrupa'da (Paris, Viyana, Venedik) diğer ülkelerde muhtelif branşlarda devam ediyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler