Sendika başkanından TEOG tepkisi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçları, dava açılan sorular nedeniyle gecikmeli olarak açıklandı ve yaklaşık 1.5 milyon öğrenci tercih maratonuna girdi.

Sendika başkanından TEOG tepkisi
- A +

 

Öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirildiği iddiaları nedeniyle tartışmalara yol açan TEOG sınavını değerlendiren Eğitim- Sen 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, öğrencilerin yetenekleri, bilgileri ve becerileri doğrultusunda liselere kayıtlanmaları gerektiğini savunup, "AKP iktidarı, kendi düşünsel yaşamını kendi ideolojik politikasını toplumun bütün kesimlerine dayatmaya çalışıyor" dedi.

TEOG kapsamında 24 Haziran'da açıklanacağı duyurulan ancak davalık sorular nedeniyle mahkeme kararı beklenen Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) kısa süre önce açıklandı ve yaklaşık 1.5 milyon öğrenci tercih dönemine girdi. Öğrencilerin zorla imam hatip liselerine yönlendirildiği iddiaları da tartışmalara yol açtı. Benzer tartışmaların geçen yıl da yaşandığını hatırlatan Eğitim- Sen 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, din kültürü ve ahlak dersinden muaf olması gereken öğrencilerin sınavda muaf tutulmadığını belirtti. TEOG sistemini eleştiren Kılıç, "2014-2015 eğitim öğretim yılında da TEOG sınavı sonrasında çocuklarını normal liselere kayıt yaptırmak isteyen velilere, 'Sizin çocuğunuzun buraya puanı tutmuyor' diyerek imam hatip liseleri adeta dayatıldı. Şahit olduğumuz konular da var. Bunlardan biri de Doğançay'da yaşandı. Oradaki öğrenci velileri, evlerinin yakınındaki liseye çocuklarını kayıtlamak istediler, 'Alevi olmamıza rağmen imam hatip lisesi dayatılıyor' gibi yakınmalarda bulundular geçen yıl. 4+4+4 ile imam hatipler adeta öğrencilerin tamamına dayatılıyor. AKP iktidarı, kendi düşünsel yaşamını, kendi ideolojik politikasını toplumun bütün kesimlerine dayatmaya çalışıyor. Bu ülke demokratik bir ülke, laik bir ülkeyse öğrencilerin istedikleri lisede, yetenekleri ve bilgileri doğrultusunda kayıtlanmaları gerekir" diye konuştu.

'PUANI YÜKSEK OLANLAR AVLANIYOR'

Sınavda yüksek puan alan öğrencilerin ailelerinin ziyaret edilip imam hatip liselerine kayıt yaptırmalarının istendiğini ileri süren Kılıç, "TEOG sınav sonuçlarında puanları yüksek olanlar adeta avlanarak, aileler ziyaret edilerek o çocuklar imam hatiplere kayıt ettirilmeye çalışılıyor. Ya da puanı çok yüksek olmasa da bu öğrenciler imam hatiplere yönlendirilmeye çalışılıyor. Amaç toplumu tek tipleştirmek. AKP siyasal iktidarı gibi düşündürtmek. Bir marangozda bir ağacın işlendiği gibi insanın da aynı şekilde tek tip işlenmesi amaçlanıyor. Düşünen, araştıran, sorgulayan, bilimsel, demokratik laik eğitimden yana bir öğrenci tipi değil, sorgulamayan, itaatkar, onların istediklerini yapan bir öğrenci yetiştirmek istiyorlar. Öğrenciler, yetenekleri, bilgileri ve becerileri doğrultusunda liselere kayıt yaptırılmalı. TEOG sınavlarında din kültürü ahlak bilgisi derslerinden muaf olması gereken öğrenciler muaf tutulmamış. Bu da şu demektir, o öğrencilerin puanları 20 puan kadar düşürülmüştür. Bu ülkede gayri Müslimler de vardır, din kültürü ve ahlak dersinden muaf tutulması gerekenler de vardır ama onlar tutulmamıştır bu da ayrıca bir sorun" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler