sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Selülitin sebebi kilo mu?

Yaz aylarının gelmesiyle kadınları kilo verme telaşı sardı. Kilo vermenin yanı sıra selülitlerden de kurtulmak isteyen kadınları uzmanlar uyarıyor

Selülitin sebebi kilo mu?
- A +

 

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi; Kaliteli Yaşam Direktörü Dr. Yasemin Savaş; selülitin bilinenin aksine sadece kilolu kişilerde değil, kilo sorunu olmayanlarda da gelişebildiğini vurguladı.

Selülit sadece kozmetik yada görsel bir sorun değildir. Aslında selülit bir dolaşım bozukluğudur ve tedavi edilmezse ciddi dolaşım problemlerine yol açabilir.

 Selülit üç aşamada gelişir;

 Birinci aşama; dolaşım bozukluğu ile başlar. Bunun sonucu damar duvarlarından sızan serum, doku aralıklarında toplanarak doku ödemeni oluşturur. Ödem bir taraftan kan ile yağ hücreleri arasındaki iletişimin aksamasına ve yağ hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına yol açarken, diğer taraftan bağ dokusunun yapısının bozularak sertleşmesine yol açar.

 İkinci aşama; selülite özgü portakal kabuğu görünümü ile karakterizedir. Bunun sonucu elastikiyetini kaybetmiş fibröz bantlarla çevrili, aşırı büyümüş yağ dokusu hücrelerinden meydana gelmiş nodüller oluşur.

 Üçüncü aşama ise patolojik sürecin devam etmesi sonucu, nodüllerin birbirine yapışarak daha büyük nodülleri oluşturması ve cildin kapitone bir görünüm alması aşamasıdır. Bu aşamada nodüllerin sinirler üzerine basısı nedeniyle ağrı oluşabilir.

 Selülit oluşumunun nedenleri arasında; dolaşım bozukluğu, yağlanma, genetik faktörler, yaş, hormonal nedenler sayılabilmektedir.

 Tıpta yaşanan gelişmelere paralel olarak selülit konusundaki teorilerin yenileri de keşfedilmektedir. Beslenmenin bu konuda anahtar rolü olduğu artık kabul edilmiş bir gerçektir. Selülit her zaman çok şişmanlık ve obezitenin sonucu olmamasına karşılık, yağ dokusundaki azalma selülit dokusunda bir iyileşme görülmesini sağlamıştır.

 Ve tabii ki beslenmedeki yapılan yanlışların ve özellikle bazı gıdaların selülit oluşumuna hizmet ettiği bilinmektedir. Ya da bazı gıdaların selüliti azaltma veya oluşumuna engel olmada katkısı olduğu.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler