"Şeker en tatlı zehirdir, öldürür"

KOCAELİ Kitap Fuarı'na konuk yazar ve konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Canan Karatay, bütün hastalıkların temelinde aşırı şeker ve karbonhidrat tüketimi olduğunu belirterek, "Şeker en tatlı zehirdir ve öldürür" dedi.

"Şeker en tatlı zehirdir, öldürür"
- A +

 

Kapılarını geçen cumartesi günü açan ve 350 yayınevinin katıldığı Kocaeli Kitap Fuarı'nda hemen her gün ünlü yazarlar kitaplarını imzalıyor, söyleşilere katılıyor. Bugün de Prof. Dr. Canan Karatay okurlarıyla buluşarak 'Hayat Kurtaran Karatay Diyeti' konulu bir söyleşi yaptı.

Prof. Dr. Karatay, "Benim kitaplarım bir milyonun üzerinde satıyor ancak Yazarlar Sendikası beni yazar olarak kabul etmiyor. Ama Kocaeli Kitap Fuarı beni yazar olarak çağırdı. Bu nedenle de çok teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasına başladı. Özellikle şeker konusuna dikkat çeken Prof. Dr. Karatay, şunları söyledi:

"Şeker yenildiğinde vücut hemen zehir olarak algıladığı için insülin hormonu salgılıyor. Ekmek, pirinç, patates, meyve şekeri, içtiğiniz şekerli içecekler, gazlı içecekler, meyve suları vücuda girdiği zaman kan şekeri yükselir. Ketçapların, mayonezlerin içinde dahi şeker vardır. Bunlar insan vücudu için zehirdir. Bu zehir vücudumuzda uzun süre kalmasın diye, vücut kendini koruma amacı ile pankreastan insülin salgılar. Bu hormon da şekeri vücuttan hemen uzaklaşsın diye trigliseride dönüştürerek, depoya gönderir." Konuşması sırasında koyunların ot yediğini buna rağmen yağlı olduklarını söyleyen Prof. Dr. Karatay, otların da yağ yaptığını belirtip, aslında bütün otların da şeker olduğunu ileri sürdü. Prof. Dr. Karatay konuşmasında anne babaların da yeme içmelerine dikkat etmelerini, çocukların onları örnek aldığını hatırlattı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler