Şehr-i Ramazan’da orta oyunu neşesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Şehr-i Ramazan’ programı, orta oyunları ve tiyatro gösterileriyle vatandaşlara keyifli anlar yaşatıyor.

Şehr-i Ramazan’da orta oyunu neşesi
- A +

 

Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Kültür AŞ tarafından organize edilen ‘Şehr-i Ramazan’ programı kapsamında Hüdavendigar Kent Parkı’nda ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı hastane alanında, geleneksel Türk halk tiyatrosunun güzel örneklerinden olan orta oyunları sahnelendi. Bursa Halk Tiyatrosu sanatçılarının sergilediği ‘Ters Evlenme’ adlı oyunda, ayık gezmeyen ve mahallenin başına bela olan Tuzsuz Deli Bekir’e verilmesi planlanan ders eğlenceli bir dille anlatıldı. Bir diğer gösteride de ‘Kılıbık Kavuklu’ oyunu Bursa Sanat Tiyatrosu sanatçıları tarafından sahnelendi. Oyunda, karısından şiddet gören bir adamın yaşadıkları ve mahallelinin, ikilinin arasını bulmak için gösterdiği çaba komik bir dille anlatıldı. Doğaçlamanın ön planda olduğu oyunda, seyircilerle gerçekleştirilen diyaloglar da büyük alkış aldı. Oyunda Kavuklu, Pişekâr, İbiş ve Tuzsuz Deli Bekir gibi klasik ortaoyunu karakterlerinin yanı sıra Karagöz ve Hacivat figürlerine de yer verildi. Oyun öncesinde yapılan kanto ve aşık ile maşuk gösterileri de beğeniyle izlendi. Vatandaşlar, keyifli bir Ramazan akşamı yaşamalarını sağlayan sanatçıları ayakta alkışladı.

‘Kutlu Yolun İlk Yolcuları’ Merinos’ta…
‘Şehr-i Ramazan’ programı kapsamında Merinos Parkı’nda da vatandaşlar önce Hüseyin Goncagül ile orta oyunu keyfi yaşadı. Çocuklarla eğlenceli yarışmaların yapıldığı etkinlikte İbiş, çocuklara hediyeler verdi. Merinos Park’ta açık alanda kurulan mescitte, İstanbul imam Buhari Cami İmam Hatibi ve 2014 yılı Kur’an okuma birincisi Nebi Yaşar nezaretinde teravih namazı kılındı. Aynı akşam Merinos Parkı’nda ‘Kutlu Yolun İlk Yolcuları’ adlı tiyatro oyunu da sahnelendi. ‘Çağrı’ filminden sahneye uyarlanan ve filmin müzikleri ile önemli sahnelerinden alıntılar yapan oyun, izleyicilere duygusal anlar yaşattı. İslamiyet’in doğuşunu, yayılmasını, Medine’ye hicreti, Mekke’nin fethini ve ‘Asr-ı Saadet’i anlatan oyun, Bursalılar tarafından büyük bir beğeniyle izlendi. ‘Beyaz Düşler Sahnesi’ sanatçıları tarafından sahnelenen oyun, kadrosu, kostümleri ve dekorlarıyla da dikkati çekti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler