Şehit nişanlıya büyük vefa

HOLLANDALI 28 yaşındaki Bernadette Van Gils, askere gitmeden önce nişanlandığı ancak 2007’de şehit olan Osmaniyeli Piyade Onbaşı Murat Karaman’ın mezarını 8 yıldır hiç aksatmadan ülkesinden gelerek ziyaret ediyor. Karaman ailesinin ’Berna’ diye hitap ettiği Gils, yine nişanlısının mezarını karanfillerle süsleyip dua etti.

Şehit nişanlıya büyük vefa
- A +

 

2006’da tatil için geldiği Antalya’nın Alanya İlçesi’nde Murat Karaman ile tanışan Bernadette Van Gils, aşık olduğu Karaman ile bir sonra nişanlandı. Nişanın ardından askere giden Murat Karaman, 10 Eylül 2007’de Şırnak’ta PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit oldu.

 
 Evlilik hayali kurduğu Karaman’ın şehit haberiyle yıkılan Gils, her yıl Hollanda’dan Osmaniye’ye gelerek nişanlısının mezarını ziyaret etti. Yine nişanlısının şehit olduğu tarihte kente gelen Bernadette Van Gils, Belediye Asri Mezarlığı’ndaki Garnizon Şehitliği’ne giderek Murat Karaman’ın mezarını ziyaret etti. Nişanlısının annesi Hatice, babası Mehmet Karaman ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Osmaniye Şube Başkanı Durmuş Öksüz ile giderek Murat Karaman’ın da Gils’e eşlik ettiği ziyarette duygu dolu anlar yaşandı. Nişanlısının mezarını karanfillerle süsleyip dua eden Gils, "Bu benim 8’inci gelişim. Bundan sonra da geleceğim. Murat’ı asla unutmayacağım" dedi.

Şehit olmasından sonra evlenmeyen ve evliliği de düşünmediğini belirten Bernadette Van Gils’i Karaman ailesi de çok seviyor. ’Berna’ diye hitap ettikleri Gils’in her yıl gelmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten anne Hatice Karaman, şunları söyledi:

"Berna her sene geliyor. Çok memnun ve mutlu oluyorum. Ama giderken de çok üzülüyorum. Murat’ımı çok sevdiğini söylüyor. ’Onu ve sizi unutmayacağım’ diyor. Biz de kendisini asla unutmayacağız. Gelmezse çok üzüleceğim. Ben de çocuklarım da onu çok seviyoruz. Berna’yı her sene bekleyeceğim. Ölene kadar bekleyeceğim kendisini. İleride gelemezse bilemem ama kalbimden hiç çıkmayacak."

Mehmet Karaman da Bernadette Van Gils’i çok sevdiklerini belirterek, "Berna, aileden biri oldu artık bizim için. Kendisi ’Asla gelmemezlik etmem’ diyor. ’Biz, Murat ile öteki dünyada buluşuruz, kocaya varmam’ diyor. Ziyareti bizleri çok mutlu ediyor" diye konuştu.

Daha önce ziyaretlerinde olduğu gibi yine Murat Karaman’ın ailesinin evinde 1 hafta kalan Bernadette Van Gils, dün nişanlısının mezarını son kez ziyaret ettikten sonra ’Onu asla unutmayacağım ve her sene geleceğim’ diyerek ülkesine döndü.

Yorum Ekle