"Şehir Hastanesi Bursa'nın önemli bir dinamizmi olacak"

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yerli üretimin ve yüksek teknolojinin önemine dikkat çekerek, “Tıbbi cihazları yurt dışından almak yerine yerli üretimin avantajlarını kullanırsak daha faydalı olur” dedi.

"Şehir Hastanesi Bursa'nın önemli bir dinamizmi olacak"
- A +

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, seçim bölgesi Bursa'da, sabah namazını Merkez Nilüfer İlçesi'nde bulunan Edebali Camii'nde kıldı. Daha sonra, Birlik Vakfı'na ait yurda gidip burada üniversite öğrencileriyle kahvaltı yapan Bakan Müezzinoğlu, ardından Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne geçerek burada çocuk hastaları sevdi, yakınları ile görüştü. Ardından Dörtçelik Ruh ve Sinir Hastalıkla Hastanesi'ne giden Müezzioğlu, hastane başhekiminde bilgi aldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu saat 09.00'da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'na (BTSO) giderek, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'ı ziyaret etti. Burada konuşan Müezzinoğlu,  yüksek teknolojiye geçiş yapılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin orta gelir tuzağına düşmemesi gerektiğini kaydeden Bakan Müezzinoğlu, “Şu anda geldiğimiz nokta, orta gelir düzeyini yakalamış durumda. Ama üst gelir düzeyine dinamik bir yolculuk yapması gerekiyor. O nedenle bizim orta ve orta üstü ve yüksek teknolojiye artık güçlü bir geçiş yapmamız lazım. Uluslararası vizyonu yakalamak önemli. Bursa güçlü, ben varım derse Türkiye olabilir, ama Bursa olan bana yetiyor derse, Bursa'dan önce Türkiye kaybeder. Biz hem Bursa'nın hem Türkiye'nin kazanmasını istiyoruz" dedi.  

ŞEHİR HASTANESİNE ÜNİVERSİTEN HASTANESİ STATÜSÜ  

Sağlık alanında Türkiye'nin belirli konuları aştığını söyleyen Müezzinoğlu, 9 Mayıs'ta temelini atacakları şehir hastanesinin Bursa'nın ve bölgenin önemli bir dinamizmi olacağını ifade etti. Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ni kurduklarını hatırlatan Müezzinoğlu, “Şehir hastanemize de üniversitemizin hastanesi statüsünü kazandıracağız. Dolayısıyla bu anlamda bir üniversite hastanesi, bin 355 yatak. Belki bu süreçte yine ilave bazı çalışmalarımız var, yatak sayısını artırabiliriz, belki bin 500'lere kadar çıkartabiliriz. İstiyoruz ki bu bölgenin güçlü bir dinamiği olsun, sağlık alanında. Sağlık turizmini, Bursa'ya stratejik olarak belirleyeceğimiz belirli alanlarda marka değerinin merkezi olsun. Tabii termal turizmi, termal sağlık turizmi önümüzdeki dönemde çok güçlü projelendirmemiz, güçlü ve vizyoner projelendirmemiz gereken alanlar” dedi. 

“95 BİN YATAK KAPASİTELİ HASTANELER OLACAK” 

Konuşmasında, tıbbi cihazların yerli üretimdeki önemine değinen Müezzinoğlu, şöyle devam etti: 

“Kamu olarak biz 45-50 bin yatak, kamu özel işbirliğiyle de yine 45-50 bin yatak, yaklaşık 95 bin yatak kapasiteli, sıfırdan, yeniden ileri fiziki mekan teknolojisiyle ama ileri tıbbi donanımla donatacağımız hastaneler olacak önümüzdeki 3 veya 4 yılda. Burada artık tıbbi cihaz, teknoloji konusunda dünya kadar ultrasonlar, radyoloji aletleri, cihazları, yoğun bakım. Bu yoğun bakımdan 3 tane alanı kendimize, 'Şu alanda altyapımız var' desek ve bu tıbbi cihazların zaten ortalama ömrü 5 ila 7 yıl, 5 yıl sonra zaten yenilenecek. Bu çark devamlı alıcı olan, 150 bin yatak kapasitesi olan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı devamlı 5 ya da 7 yılda bir bunları yenileyecek. Dolayısıyla güçlü bir alıcıyız zaten. Bunu yurt dışından almak yerine yerli üretimi, yerli üretimin avantajlarını, burada marka değeri oluşturduğumuzda hemen yakınımızda çok güçlü pazar olabilecek 1,5 milyar nüfuslu yakın bir coğrafya var, onları değerlendirmemiz lazım”  

Müezzinoğlu, daha sonra BTSO Yönetim Kurulu ile basına kapalı toplantı yaptı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler