sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Sedef Sazlıdere: 16 numaranın ağırlığı var

Bursa Büyükşehir Belediyespor'lu Sedef Sazlıdere ile Bursa.com olarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sedef Sazlıdere: 16 numaranın ağırlığı var
- A +

 

Sedef Sazlıdere kimdir? Bize biraz kendinizden bahser misiniz?

1992 Bursa doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği okuyorum. İki senedir Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nde forma giyiyorum.

Voleybola ne zaman başladınız?

Voleybola başladığımda 10 yaşımdaydım. 13 senedir voleybol oynuyorum.

Voleybola başlamak için belirlenen bir yaş kriteri var mı? Veya tavsiye edilen bir yaş?

Aslında belirli bir yaş kriteri yok bu spor için, ancak tabii ki geç kalınmamalı. Bence 8, 9 ve 10 yaş aralığı başlangıç için iyi bir yaş grubu olur.

Voleyboldaki hedefleriniz nelerdir? Çok genç bir yaşta Avrupa şampiyonu oldunuz. Kişisel hedeflerinizi yakaladınız mı?

Challenge Cup’ta bir şampiyonluk yaşadık. Daha üst seviyedeki kupalarda da şampiyonluk kazanmak istiyoruz. Rus ve İtalyan takımları çok iyi takımlar kuruyorlar. Ama hedefim yurtdışı değil. Ben Bursalıyım ve Bursasporluyum hedefim kendi şehrimde başarılar kazanmak. İnşallah şehrimizin adını her yarışmalı ortamda zirvede tutarız.

Maçtan önce nasıl konsantre olursunuz? Farklı bir motivasyon inancınız var mı?

Maçtan önce dua ediyorum. Onun dışında kendime seçtiğim bir uğurum yok. Soyunma odasında maça çıkmadan önce muhakkak dua ederim.

Maç öncesi takım olarak neler yapıyorsunuz.

Maç için salona gelirken genelde müzik dinliyoruz stresi azaltmak ve motivasyon kazanmak için. Soyunma odasında genelde konuşuyoruz. Hep beraber şarkılar söyleyip bu şekilde motive oluyoruz.

Maç içerisinde sizin performansınızı etkiyen nedenler nedir?

Ben aslında tribün baskısından olumlu yönde etkileniyorum. Bu rakip tribün baskısı olsa dahi daha çok motive olmamı sağlıyor. Tribün bende pozitif etki yaratıyor diyebilirim. Oyuna kötü başlarsam kötü bitirebiliyorum.

Kupada en zor oynadığınız deplasman maçı hangisi olmuştu?

Yarı finalde Almanya’da oynadığımız maç çok zordu. Tribünler tamamen dolu ve bilinçli bir taraftar gurubu ile karşılaşmıştık.

Oynadığınız en iyi salon?

Türkiye’de Bursa, Ankara ve İstanbul’da bulunan salonlar genelde aynı olduğu için, bence Türkiye ligindeki en iyi salonda oynuyoruz. Bu sene Avrupa kupalarında oynadığımız salonlar içerisinde de bizim salonumuz en iyisiydi diyebilirim.

Voleybol oyuncuları için aile yaşantısının önemi nedir?

Çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben aileme oldukça bağlıyım. Biraz evcimenim diyebiliriz. Elimden geldiğince ailemle vakit geçirmeye çalışıyorum.

Aileniz maç sonu sizin ile ilgili bir değerlendirme yapıyor mu?

Babam çok ilgilidir. Muhakkak maç sonrası değerlendirmelerde bulunur. Ben kendisinin görüşlerine çok önem veririm. Voleybola yeni başladığım dönemlerde de çok heyecanlıydı. O heyecanı hiç kaybetmedi.

Voleybolda en iyi ve en eksik özellikleriniz nelerdir?

Eksiğim servis manşeti. Servis manşeti biraz konsantre işi eğer motivasyonum bozuksa servis manşeti benim için sıkıntılı. İyi olduğum özelliğim ise çok çabuk olmam. Bacaklarım çok hızlı, libero oynadığım için bu çabukluk çok önemli.


En çok sevindiğiniz, sizi en çok etkileyen maç hangisidir diye sorsak?

Tabii ki şampiyonluk maçı. Bizim için çok farklı ve çok önemli bir anı oldu.

Peki şampiyonluk maçı altın sete gittiğinde ne düşünmüştünüz? Bizler tribünde o anlarda çok heyecanlıydık. Sizler de o anlarda farklı bir motivasyon oldu mu?

Aslında maç başladığında bir tempo yakalamıştık. İlk seti kaybetmemize rağmen oyunu hiç bırakmayıp tamamen konsantre bir biçimde devamını getirmiştik. Altın set tabii ki çok farklı ancak biz oyunu oraya getirdikten sonra şampiyon olacağımıza tamamen inanmıştık. Taraftarın desteği bizi çok olumlu yönde etkilemişti. O yüzden daha kolay geçti bizim için.

En üzüldüğünüz maç?

Aslında bu sene üzülmeye fırsatımız olmadı. Kısa aralıklarla o kadar çok maç yaptık ki bir maç bitince hemen öbür maç için konsantre olmamız gerekti.  Bu seneki yoğun tempoda üzülmeye zamanımız olmadı.

Sizden unutamadığınız bir anı daha rica etsek?

Büyükşehir Belediye’de oynarken 2. Lig’den 1. Lig’e çıkma maçıydı. Bizden sonra oynanacak olan bir maç vardı. Fenerbahçe ve Galatasaray maçı. Türkiye kupasıydı sanıyorum. Tribünler doluydu. Bizler de maç sonu timsah yürüyüşü yapmıştık. Bu benim için Bursalı ve Bursasporlu olmanın getirdiği bir gururdu.

Bursa tribünleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Bursa voleybol seyircisi olarak nasıl bir taraftardır?

Başarı geldikçe taraftar da geldi. Aslında Bursaspor taraftarı, diğer takımları benimsemiyor. Bizler de karşılıklı olarak bu duyguyu aşınca birlikte çok güzel başarılar kazandık.

Bursa voleybol heyecanını en üst seviyede yaşadı. Bir Avrupa kupası kazandık, bundan sonraki hedef ne olmalı?

Bu sene de Challenge Cup’a katılmaya hak kazandık. Hedefimiz tabii ki üst kupalar ancak Türkiye’de 5. olmak bir nevi şampiyonluk ile eşdeğerdir. Çok çok iyi takımlar var ve yüksek bütçeleriyle oyuncuları muazzam. O nedenle şimdilik 5.’lik iyi bir başarı.

Voleybol Türkiye’de en popüler sporların başında geliyor. Bu ilgiyi kaybetmemek adına sizce neler yapılmalı?

Voleybol popüler çünkü başarı var. Popülerliği kaybetmemek için başarının devamı gerekli. Milli takım ne kadar başarılı olursa insanlar daha ilgili olabiliyor. Sonuçta bir takım taraftarı olmasa bile milli takım olduğunda herkes destekliyor.

İlgilendiğiniz başka spor dalları varsa nelerdir?

Futbol maçlarını izliyorum. Önceliğim tabii ki Bursaspor, maçlara gitmeye çalışıyorum. Bu sene çok yoğun olduğumuzdan fırsat bulamadım ancak her zaman takip etmeye çalışıyorum.

Bursasporlu olduğunuzu biliyoruz. 16 numaralı formayı giyiyorsunuz. Neden 16?

16 numarayı giymemin sebebi Bursasporlu olmam. 16 numaranın bana uğur getirdiğini düşünüyorum. İlk 1. Lig senemde 16 numarayı giymiştim. Çok başarılı bir sezon geçirmiştim.

16 numaranın bir ağırlığı var mı üzerinizde?

Tabii ki var. Bir kere insanların gözü sizin üzerinizde herkes ilk olarak sizi görüyor. Çok baskıcı olmuyorlar ben kendimi bu şekilde çok özgüvenli hissediyorum.

Bursaspor ile ilgili bize neler söyleyebilirsiniz?

Bu sene takımımız çok güzel işler yapıyor. Çok heyecanlı maçlar izledik. Özellikle çok gol atmamız bizleri çok mutlu ediyor. Şenol Güneş’in ve Fernandao’nun takıma çok şeyler kattığını düşünüyorum. Bellsuchi ve Bakambu da bu sene oldukça iyiler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Timsah Arena Stadyumu’nda gerçekleştiriyoruz röportajımızı, stadyum hakkındaki görüşleriniz nedir?

Gerçekten çok etkileyici. Burada olmak benim gibi, taraftarı olduğum Bursasporlu herkesi heyecanlandıracak. Ben çok etkilendim futbolcularımız inşallah burada çok büyük başarılar kazanırlar. Başkanımız Recep Altepe de çok iyi Bursasporlu kendisine bu tesisi kazandırdığı için çok teşekkür ederim. Şehrine sahip çıkan bir başkanımız olduğu için çok mutluyuz.

Sizi seven, genç voleybolculara neler söylemek istersiniz?

Maçlardan sonra yanıma gelip Sedef abla diye gelmelerinden çok mutlu oluyorum. Çok güzel bir duygu ben de onları çok seviyorum. Eğer bu spora gönül verdilerse çok çalışmalarını tavsiye ediyorum.

FOTO GALERİ

Bursa.com olarak Sedef Sazlıdere’ye çok teşekkür ediyor, kazandığı başarıların devamını diliyoruz.

Yorum Ekle

İlgili Haberler