Seçim öncesi 100 milyon dağıtacak

Bursa'da başlayan işçi eylemlerinde yaklaşık 20 bin üyesini kaybeden ve önümüzdeki aylarda seçime gidecek olan Türk Metal Sendikası'ndan kritik karar.

Seçim öncesi 100 milyon dağıtacak
- A +

 

Genel Kurul'da tüzük değiştirilecek. 160 bin üyeye iki yıl içinde dört dilim halinde 100 milyon liralık gıda paketi dağıtılması kararı alınacak.
İlk 25 milyon liralık dilim Kurban Bayramı öncesinde verilecek. Sonraki paket ise 1 Mayıs 2016'da dağıtılacak. Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, son dönemde yaşanan eylemlerden sendika olarak gerekli dersleri çıkardıklarını belirterek,  "Örgütlü olduğumuz tüm iş yerlerine sandık koyacağız, böylece üyelerimiz kendi temsilcilerini kendileri seçecekler. Bugüne kadar şeffaftık, daha da şeffaf olacağız, daha da demokratik olacağız" dedi.

Türk Metal Sendikası, Bursa'da metal sektöründe başlayan ve birçok ile yayılan işçi eylemlerinde yaklaşık 20 bin üyesini kaybetti. Yaşanan süreçten gerekli dersleri çıkardıklarını belirten Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Kavlak, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada,  "Bu eylemlerin kazananı yok ama kaybedeni çok. Biz üyelerimizi, işveren üretimini, işçi ise iş güvencesini kaybetti. Tüm bunların yanında ülke ihracatı büyük yara aldı.  Türk otomotiv sektöründe hem üretim hem ihracat hem de iç satışın rekorlar kırdığı bir dönemde eylemlerin başlaması ve kısa sürede yayılması düşündürücüdür" dedi.

İNÖNÜ FORD OTOSAN İŞÇİLERİ TÜRK METAL'DEN İSTİFA ETTİ

Renault işçilerinin, Bosch işçilerinin kazanımlarını gerekçe göstererek eyleme gittiğini ama tüm kazanımlarına rağmen Bosch çalışanlarının ücret ortalamasının hala Renault ve Tofaş işçilerinin altında olduğunu belirten Kavlak, "Renault işçileri kendilerinden daha az ücret alan Bosch işçilerini gündeme getirip, birtakım propagandaların etkisiyle eylemlere başladılar. Sendika olarak, Bosch işçilerinin özel durumunu her ne kadar izah etmeye çalışsak da maalesef Renault işçileri çalışma hayatıyla ilgisi olmayan bazı kişi ve çevrelerin etkisinde kaldı" diye konuştu.

"ÜYENİN ÖNÜNE SANDIK KURACAĞIZ"

Yaşanan süreçte sendika yönetimi olarak özeleştiri yaptıklarını da anlatan Kavlak, "Üyelerimizin daha katılımcı bir sendika talepleri var, bunu saygıyla karşılıyoruz. İki ay içerisinde genel kurulumuzu toplayıp bu konuda tatmin edici adımlar atacağız. Tüzüğümüzü de değiştireceğiz. Örgütlü olduğumuz tüm iş yerlerine sandık koyacağız, böylece üyelerimiz kendi temsilcilerini kendileri seçecekler. Bugüne kadar şeffaftık, daha da şeffaf olacağız, daha da demokratik olacağız. 2017 yılındaki grup sözleşmesini hazırlarken, bölgelerde işçi arkadaşlarımızla toplantılar yapacağız, onların taleplerini taslağa koyacağız. Bundan sonra daha iyi sözleşmeler yapacağız, üyelerimizin ücretten kaynaklanan sorunlarını gidereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
     
Kavlak, bu süreçte işten çıkarılan işçilerin işe geri alınması konusunda işverenlerle görüşme yaptıklarını belirterek, "Bizim çabalarımız neticesinde işten çıkarılanların sayısı düşük bir seviyede kaldı. Yoksa daha çok işçinin işine son verilirdi" dedi.

 625 LİRALIK PAKET, 4 DİLİMDE VERİLECEK

Üye aidatlarının her bir kuruşunu büyük bir sorumlulukla muhafaza ettiklerini ve yatırıma dönüştürdüklerini anlatan Kavlak, bundan sonraki süreçte birikimlerin üyelere dağıtılması için atacakları adımları şöyle anlattı:

"Sendikamızın sahip olduğu tüm tesisler işçi kardeşlerimize aittir. Türk Metal önemli bir ekonomik yeterliliğe ulaştı. Bundan sonraki süreçte birikimlerini üyelerle paylaşma yoluna gidecek. Bunun için Genel Kurulda karar alacağız. Artık yatırımlarımız üyelerimize dönecek. Tüzük değişikliğiyle ayni yardım yapmayı tüzük maddesi haline getireceğiz. Genel kurulda alacağımız kararla, iki yıl için üyelerimize ayni yardım olarak ödenmek üzere 100 milyon liralık bir bütçe ayıracağız. Bunun ilk 25 milyonluk dilimini önümüzdeki Kurban Bayramı'nda vereceğiz. İkinci dilimi 2016'nın 1 Mayıs'ında, üçüncü dilimini 2016'daki Kurban Bayramı'nda ve dördüncü dilimini 2017'nin 1 Mayıs'ında ayni olarak üyelerimize dağıtacağız. Bu yardımlar temel gıda maddelerinden olacak ancak bu paket üyelerimizin tüketim maddelerine olan talepleri de dikkate alınarak hazırlanacak."
     
 Türk Metal'in yaklaşık 160 bin üyesi bulunuyor. Bu süreçte üye sayısı artmaz ya da azalmaz ise; 100 milyon liralık ayni dağıtım, üye başına 625 liralık gıda yardımı anlamına geliyor. 100 milyon lira 4 dilimde dağıtılacağından her bir dilimde yaklaşık 156 liralık gıda dağıtılmış olacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler