Sarkozy'e, 3 yıl hapis cezası verildi

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yolsuzlukla yargılandığı davada karar verildi. Suçlu bulunan Sarkozy, yolsuzlukla suçlandığı "telekulak" davasında 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sarkozy'e, 3 yıl hapis cezası verildi
- A +

 

Yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle yargılanan Sarkozy'e bugün 3 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, Sarkozy'nin ev hapsi talebinde bulunma imkanına sahip olacağını açıkladı. Sarkozy'nin karara itiraz etmek için 10 günü bulunuyor.

HAKKINDAKİ İDDİALAR

Sarkozy'nin "2007'de cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için o zamanki Libya lideri Muammer Kaddafi'den yasa dışı maddi destek aldığı ve kampanyayı bu destekle yürüttüğü" iddia edilmişti. Devrik Libya lideri Kaddafi, 2011'de öldürülmeden kısa süre önce verdiği bir röportajda, "Sarkozy İçişleri Bakanı iken (2007) bana geldi ve para istedi. Ben de verdim. Sayemde seçimi kazandı." ifadelerini kullanmıştı.

2019'da da iş insanı Ziad Takieddine de 2006 sonlarında Libya'dan Sarkozy'ye 5 milyon avro getirdiğini öne sürmüştü. İddialar üzerine 2013'te ön soruşturma açılmıştı.

5 yıl süren ön soruşturma sonrası Sarkozy, 21 Mart 2018'de Paris'te gözaltına alınmış, yaklaşık 30 saat süren gözaltı sürecinin ardından hakkında "cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yasa dışı finansman sağladığı, yolsuzluk yaptığı ve Libya kamu fonlarını gizlediği" iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

İlgili haber için tıklayın.

Son seçim anketinin sonuçları!

Yorum Ekle

İlgili Haberler